Sztuczna inteligencja wykryje dual quality – podwójną jakość produktów
 • 0
 • 1
26.10.2022

Sztuczna inteligencja wykryje dual quality – podwójną jakość produktów

Eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI) wraz z naukowcami z Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk (IPI PAN) zaprojektowali system informatyczny ANSI. Służyć on będzie do identyfikowania opinii konsumentów na temat bezpieczeństwa produktów i ich jakości, z uwzględnieniem dual quality, czyli zjawiska podwójnej jakości produktów na różnych rynkach.

Podwójna jakość produktów (dual quality) to problem, który nadal istnieje na rynku. Nie zmienia tego fakt, że prawo unijne zabrania takich praktyk. Ten sam produkt kupiony w Niemczech, Szwecji czy Polsce powinien być tej samej jakości. Niestety nadal się zdarza, że nieuczciwi producenci w naszym kraju sprzedają towar o gorszych parametrach jakościowych. Z pomocą w walce z niedozwolonymi praktykami konsumenckimi przychodzi sztuczna inteligencja (SI).

Dlaczego do rozwiązania problemu potrzebna jest SI?

W czasach zglobalizowanego rynku konsument ma dostęp do znacznego wolumenu produktów i usług. Jednocześnie jednak wykrycie nieuczciwej praktyki handlowej nie jest proste. Oszustom dużo łatwiej ukryć się przed odpowiednimi służbami. Możliwości manualnej analizy pojedynczego człowieka, a nawet grupy ludzi są ograniczone. Pracownicy odpowiednich instytucji nie są w stanie efektywnie przeanalizować wszystkich możliwych produktów dostępnych na rynku. To dobre zadanie dla sztucznej inteligencji.

Prace nad stworzeniem i wdrożeniem systemu ANSI mają zakończyć się najpóźniej w 2025 r.

Nasze narzędzie pozwoli na identyfikowanie opinii konsumentów na podstawie analizy wielojęzycznych zasobów internetowych. W grę wchodzą portale aukcyjne, zakupowe blogi, fora, strony różnych instytucji nadzorujących przestrzeganie prawa z zakresu ochrony konsumentów, witryny organizacji konsumenckich itp. Rozwiązanie będzie umożliwiało identyfikowanie produktów, w których zaobserwowano różnice jakościowe w zależności od rynku, na który są produkowane i dostarczane. ANSI z pewnością będzie stanowiło wsparcie przede wszystkim dla pracowników UOKiK – mówi dr inż. Marcin Mirończuk z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych w OPI.

Zidentyfikowane produkty z podejrzeniem dual quality narzędzie będzie rekomendowało do testów laboratoryjnych. Będzie także miało platformę, która umożliwi użytkownikom dostęp do zebranych danych i wyników analizy.

Narzędzie OPI i IPI PAN będzie działać na bazie metod i technik z zakresu sztucznej inteligencji, szczególnie uczenia maszynowego i głębokiego. ANSI powstanie w ramach projektu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), w ramach programu Infostrateg III.

 • 1
Przeciw dual quality

System informatyczny ANSI pomoże wykrywać dual quality – podwójną jakość produktów

26 października 2022

 • 1
 • 3
 • 0
 • 0
 • 0
26.10.2022

Kibice i piłkarze Barcelony śpiewają w spocie Cupry

Hiszpańska marka motoryzacyjna Cupra, sponsor drużyny FC Barcelona, rozpoczyna kampanię, w której głównymi bohaterami są kibice katalońskiego klubu. W materiale filmowym wystąpiło ponad 50 osób, wykonując słynną pieśń „Un dia de partit”. Są także wybrani zawodnicy, m.in. Robert Lewandowski oraz ambasadorzy marki Ansu Fati i Marc-André Ter Stegen. Z okazji meczu z drużyną Bayern Monachium (26 października) stworzono także wersję w języku niemieckim. Polski napastnik mówi w niej, że jest fanem Barcy.

25 października 2022

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
25.10.2022

Konferencja IAB HowTo: SEM – optymalizacja biznesu w niepewnych czasach

„IAB HowTo: SEM in uncertain times” to piąta odsłona wydarzenia skupiającego czołowych ekspertów branży SEO, SEM, content marketingu i analityki internetowej. Branżowi eksperci podzielą się swoim know-how, przemyśleniami i rekomendacjami. Podpowiedzą także, jak optymalizacje mogą przełożyć się na wymierne korzyści biznesowe. Wydarzenie odbędzie się 26 października 2022 r. w formule stacjonarnej, w Centrum Konferencyjnym West Gate w Warszawie.