Miedziany mural z okazji 60-lecia istnienia KGHM
  • 0
  • 3
17.05.2021

Miedziany mural z okazji 60-lecia istnienia KGHM

W Legnicy na fasadzie budynku KGHM Zanam przy ul. Złotoryjskiej powstał namalowany miedzią mural. Zadedykowano go pracownikom firmy.

Mural jest oszczędny w formie, ale w symboliczny sposób odzwierciedla tożsamość Zagłębia Miedziowego i KGHM. Odnosi się do naszych dwóch najważniejszych zasobów. Pracownicy to największy kapitał firmy, a ich sylwetki są namalowane farbą z zawartością miedzi. To surowiec przyszłości i największe dobro Zagłębia Miedziowego – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

Malowidło powstało z okazji jubileuszu 60-lecia KGHM jako wyraz podziękowania pracownikom i mieszkańcom za trud włożony w budowanie potęgi miedziowego giganta. Na powierzchni blisko 190 m2 ukazano sylwetki pracowników spółki. Wizerunki postaci (m.in. hutnika, górnika, geologa, ratownika), maszyn oraz symbole nowych technologii tworzą kolaż wpisany w kształt głowy górnika.

Do stworzenia tego wielkoformatowego obrazu o historii i przyszłości Zagłębia oraz KGHM użyto tylko dwóch kolorów: czerni i miedzi. Czarne tło odnosi się do barw górniczych i symbolizuje ciemność podziemi kopalni. To także kolor z galowego stroju górnika. To symbol ciężkiej i odpowiedzialnej pracy ludzi, którzy zbudowali potęgę Polskiej Miedzi.

Drugi kolor muralu to barwa miedzi. Nawiązuje do pracy hutników i samego surowca. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili los tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców Zagłębia Miedziowego. To także surowiec przyszłości. Jest wykorzystywany m.in. w medycynie, turbinach wiatrowych, elektromobilności. To podstawa wielu technologicznych innowacji sprzyjających transformacji energetycznej i zrównoważonemu rozwojowi.

Artyści tworzący czarno-miedziany mural sięgnęli po prekursorskie rozwiązania, odnosząc się także do innowacyjności KGHM.

To jedyny na świecie mural wykonany płynną miedzią. Aż 100 m2 jest pokrytych farbą z tym metalem. Pomysł na murale malowane miedzią to nasz oryginalny koncept. Największy wyróżnik spośród murali, jakie powstają na świecie. Z kolei czarne tło to farba antysmogowa. To naprawdę wyjątkowe połączenie – tłumaczy autor projektu, Łukasz Bieniek z Ideamo.

100 m2 farby antysmogowej na muralu oczyszcza tyle powietrza, ile 90 drzew. Ekologiczna farba na budynku KGHM Zanam to nawiązanie do strategii KGHM, w której jednym z filarów jest ekologia. W bliskim sąsiedztwie muralu znajduje się pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0.

Z okazji trwającego w tym roku jubileuszu 60-lecia spółka planuje przygotowanie cyklu podobnych murali także w innych miejscowościach, w których prowadzi działalność.

  • 3
W Legnicy powstał miedziany mural

W Legnicy powstał miedziany mural

W Legnicy powstał miedziany mural
W Legnicy powstał miedziany mural

16 maja 2021

14 maja 2021