Sieci sklepów specjalistycznych – ranking opinii o jakości YouGov BrandIndex
  • 0
  • 3
13.10.2021

Sieci sklepów specjalistycznych – ranking opinii o jakości YouGov BrandIndex

Agencja Inquiry sprawdziła w badaniu YouGov BrandIndex, jak konsumenci oceniają czołowe marki sklepów specjalistycznych pod względem jakości oferty. Poniżej przedstawiono rankingi dotyczące sklepów z elektroniką oraz sprzętem RTV i AGD, sklepów sportowych, a także sieci DIY na podstawie danych z III kwartału 2021 w porównaniu do ubiegłego roku.

Polski rynek sklepów stacjonarnych z elektroniką oraz sprzętem RTV i AGD jest zdominowany przez czterech graczy. Są to sieci: RTV Euro AGD, Media Expert, Media Markt oraz Neonet. Wśród sklepów z elektroniką najlepszy rezultat w kontekście jakości w III kwartale tego roku uzyskała marka RTV Euro AGD z wynikiem 46,9%. Na drugim miejscu uplasował się Media Expert (wynik 42,5%), a na trzecim – z wyraźniejszą stratą do lidera – Media Markt (37,6%). Zdecydowanie niżej oceniany jest Neonet (24%). Pytanie zostało zadane osobom znającym daną markę.

Zestawiając rezultaty rok do roku, można zaobserwować, że najwyższy wzrost odnotował lider kategorii, RTV Euro AGD, który poprawił wynik o 2,4 p.p. Sklepy Media Expert oraz Media Markt również poprawiły ocenę, jednak w wyraźnie mniejszym stopniu niż RTV Euro AGD – odpowiednio o 0,5 i 0,9 p.p. Z kolei najsłabszy w kategorii Neonet poprawił się o 1,8 p.p.

Wśród sklepów sportowych zdecydowanie pod względem postrzeganej jakości wyróżniają się dwie marki. Jest to Decathlon, który osiągnął wynik 43,3%, oraz 4F z minimalnie niższym rezultatem – 42,4%. W porównaniu do wyników analogicznego okresu w roku ubiegłym Decathlon poprawił się o 2,6 p.p., a 4F odnotował spadek o 3,9 p.p., co pozwoliło francuskiej marce na zajęcie pierwszego miejsca.

W przypadku sieci DIY najlepszy wynik osiąga Castorama (44%), a drugie miejsce zajął Leroy Merlin (41,1%). Warto odnotować, że Leroy Merlin poprawił wynik o 5,1 p.p. rok do roku, jednak to nie wystarczyło na wyprzedzenie Castoramy. Na nieco dalszych miejscach, ale z dobrym wynikiem, plasują się Ikea oraz Obi.

Podsumowując, w omawianych kategoriach w handlu specjalistycznym wyraźnym liderem pod względem postrzeganej jakości oferty jest RTV Euro AGD, które ma najlepszy wynik na tle pozostałych sklepów. Na wyróżnienie zasługuje także sieć Leroy Merlin ze względu na bardzo dużą poprawę w ciągu ostatniego roku.

O badaniu YouGov BrandIndex
Badanie YouGov BrandIndex to syndykatowy tracking pozycji marek realizowany w trybie ciągłym metodą CAWI na próbie do 9 tys. osób rocznie (sondaż online na panelu YouGov).

  • 3
sieci sklepów specjalistycznych

Najlepiej oceniane sieci sklepów specjalistycznych w kategorii RTV AGD

13 października 2021