Globalne wydatki reklamowe w kategorii sprzętu AGD wzrosną w 2021 o 13% dzięki ożywieniu w branży budowlano-remontowej. Prognoza firmy Zenith
 • 0
 • 2
4.10.2021

Globalne wydatki reklamowe w kategorii sprzętu AGD wzrosną w 2021 o 13% dzięki ożywieniu w branży budowlano-remontowej. Prognoza firmy Zenith

W 2023 r. inwestycje reklamowe w kategorii AGD przekroczą poziom wydatków sprzed pandemii o 24%. Internet zwiększy udział w wydatkach na reklamę sprzętu AGD z 55% w 2020 r. do 57%. Największe wzrosty odnotują Indie i Rosja, odpowiednio 18% i 16% rocznie – pokazuje analiza firmy Zenith.

Według prognoz Zenithu wzrost wydatków na reklamę na dwunastu kluczowych rynkach świata* w kategorii sprzętu AGD wyniesie w 2021 r. 12,6%. Będzie tym samym wyższy niż wzrost reklamy ogółem, który szacowany jest w analogicznym okresie na 11,5%.

Zmuszeni do spędzania większej ilości czasu w swoich domach konsumenci decydują się na inwestycje zwiększające komfort korzystania z przestrzeni domowej. Przeznaczają na ten cel część funduszy zaoszczędzonych na wyjściach towarzyskich i wyjazdach wakacyjnych. To z kolei napędza popyt na urządzenia dużego i małego AGD, w szczególności kuchenki, pralki, zmywarki i klimatyzatory.

Pomimo złagodzenia restrykcji związanych z koronawirusem Zenith przewiduje, że konsumenci nadal będą poświęcać więcej czasu i środków finansowych na domy i mieszkania niż przed pandemią. Firma prognozuje wzrost wydatków na reklamę sprzętu AGD na poziomie 6% w skali roku w latach 2022 i 2023.

Agencja przewiduje, że globalne wydatki na reklamę marek AGD wzrosną z 4,4 mld dol. w 2020 do 5 mld dol. w 2021 r. W związku z tym znacznie przekroczą poziom 4,5 mld dol. wydanych w 2019 r., jeszcze przed pandemią. Do 2023 r. wydatki reklamowe osiągną 5,6 mld dol.

Kampanie wizerunkowe i e-commerce napędzają 10-procentowy roczny wzrost wydatków na reklamę w Internecie
Reklama w kanale digital stanowiła 55% światowych wydatków na reklamę sprzętu AGD w 2020, w porównaniu z 51% w 2019 r. Miały na to wpływ:

 • niekwestionowana skuteczność tego kanału w budowaniu wizerunku marek – głównie z wykorzystaniem wideo online, reklamy natywnej i mediów społecznościowych,
 • skuteczność sprzedażowa działań performance (przede wszystkim z użyciem paid search).

Zakupy urządzeń gospodarstwa domowego są kojarzone raczej z przykrym obowiązkiem i koniecznością zastąpienia zużytych lub niedziałających sprzętów. Produkty z tej kategorii są jednocześnie do siebie bardzo podobne fizycznie i technicznie. Działania reklamowe są zatem absolutnie konieczne, aby marka mogła znaleźć się w top of mind konsumenta, który zmuszony jest dokonać zakupu – twierdzą autorzy analizy. Paid search, z którym konsument styka się podczas sprawdzania dostępnych opcji zakupu, ma ogromny wpływ na finalną konwersję.

Telewizja pozostaje nadal istotnym kanałem budowania wizerunku marek AGD, uzupełnianym przez działania prowadzone w OOH. Marki AGD wydają w tych kanałach znacznie więcej niż przeciętna marka. W 2020 r. 29% ich budżetów zostało ulokowanych właśnie w telewizji, w porównaniu do średnich rynkowych inwestycji w tym kanale na poziomie 24%.

W reklamę OOH branża AGD zainwestowała w 2020 r. 7% wydatków, a średnia rynkowych inwestycji w ten kanał wynosiła 4%. Zenith prognozuje, że w latach 2020–2023 wydatki marek sprzętu gospodarstwa domowego na reklamę OOH będą rosły o 8% rocznie. Telewizja cierpi z powodu ciągłej migracji widzów do kanałów digitalowych. Pozostanie nieco w tyle, przy wzroście wynoszącym średnio 6% rocznie.

Rynek, na którym działają marki AGD, jeszcze nigdy nie był tak wymagający i złożony. Składają się na to: zwiększony popyt i rosnący udział oraz znaczenie technologii cyfrowych w połowie i dolnej części lejka sprzedażowego, a także presja związana z dostarczaniem doświadczeń bezpośrednio do konsumenta. Skuteczne budowanie marek na dłuższą metę będzie wymagało zwinnych strategii reklamowych, często opartych na digitalu, zbalansowanych pod względem skali dotarcia, a konwersją intencji zakupowej na finalną decyzję – powiedział Drew Erskine, global strategy lead, Zenith.

Najsilniej rosną Indie i Rosja, na których konsumenci dokonują zakupów po raz pierwszy
Agencja mediowa prognozuje, że reklama sprzętu AGD będzie się rozwijać szczególnie szybko w Indiach i Rosji, które w latach 2020–2023 będą rosły średnio o odpowiednio 18% i 16% rocznie. Szybki wzrost w tych krajach będzie po części reakcją na ich spadki w 2020 r., które były znacznie gwałtowniejsze niż przeciętnie na świecie. Wydatki zmniejszyły się o 15% w Indiach i o 22% w Rosji. Dodatkowo przewiduje się, że rosnące dochody osobiste w tych krajach pozwolą na utrzymanie wzrostu z 2021 r. w kolejnych latach.

Australia, Hiszpania, Wielka Brytania i USA również ucierpiały z powodu dużych spadków wydatków na reklamę sprzętu AGD w 2020 r. Zenith prognozuje roczny wzrost na tych rynkach na poziomie od 9% do 14% w latach 2020–2023. Najniższy wzrost inwestycji w reklamę AGD, który w latach 2020–2023 wyniesie od 0% do 4%, spodziewany jest w krajach o dojrzałej gospodarce: Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

*12 rynków uwzględnionych w raporcie to: Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Włochy, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA. Łącznie odpowiadają one za 74% całkowitych globalnych wydatków na reklamę. Raport obejmuje duże i małe urządzenia gospodarstwa domowego, w tym klimatyzatory, zmywarki do naczyń, lodówki i zamrażarki, grzejniki, urządzenia kuchenne, piekarniki, urządzenia do pielęgnacji ciała, odkurzacze i pralki.

 • 2
globalne wydatki reklamowe w kategorii sprzętu AGD

Globalne wydatki reklamowe w kategorii sprzętu AGD rosną

4 października 2021

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
4.10.2021

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB opracowało kodeks ochrony danych dla branży marketingowej

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB opracowało Kodeks postępowania i dobrych praktyk (KODO) w zakresie ochrony danych osobowych w działaniach marketingu bezpośredniego. Ma on pomóc przedsiębiorcom w przestrzeganiu przepisów ochrony danych osobowych. Obejmuje takie tematy, jak rzetelne i przejrzyste przetwarzanie danych osobowych, prawnie uzasadniony interes, pseudonimizacja i inne kwestie związane z właściwym informowaniem konsumentów o przetwarzaniu ich danych.

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
4.10.2021

Pandemia nie tak dotkliwa dla centrów handlowych. Liczba pustych lokali zwiększyła się nieznacznie – pokazuje badanie CBRE

Pandemia i związane z nią lockdowny bez wątpienia wywołały duże zawirowania na rynku handlowym. Nie spowodowały jednak znacznego wzrostu liczby pustych lokali w centrach handlowych, jak można się było tego spodziewać. Średni poziom niewynajętej powierzchni w obiektach handlowych największych aglomeracji wzrósł średnio o 0,5 p.p. w ciągu roku. Wynosi obecnie 5,3% – wskazują najnowsze dane CBRE. Wzrost najbardziej widoczny jest we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu.