Jak Polacy spędzają czas wolny w pandemii? Wyniki badania
  • 0
  • 5
30.04.2021

Jak Polacy spędzają czas wolny w pandemii? Wyniki badania

Brakuje nam przede wszystkim podróży, wolności i jedzenia w restauracjach. Za spotkaniami poza miejscem zamieszkania najbardziej tęsknią osoby poniżej 25. roku życia. Najczęściej wybierane rozrywki w pandemii to imprezy w gronie bliskich, oglądanie filmów i seriali oraz korzystanie z mediów społecznościowych. Prawie co trzeci z ankietowanych sięga obecnie po gry planszowe. To niektóre wnioski z badania „Czas wolny” zrealizowanego na zlecenie marki Wyborowa.

Najwięcej badanych odpowiedziało, że w ostatnim roku ćwiczyło fizycznie (32,2%), sprzątało (27,1%), oglądało telewizję (26,4%). Około 1/4 zajęła się uprawą roślin, majsterkowaniem, czytaniem książek. Wśród ponad 20% badanych uznanie znalazły także gry planszowe, konsole i gry komputerowe.

Spośród form spędzenia czasu ze znajomymi respondenci najchętniej wybierają spacery i spotkania na powietrzu (69%). Badanie Wyborowej wskazuje jednak, że nie rezygnujemy także z niewielkich imprez w pomieszczeniach – na drugim miejscu znalazły się domówki (59,2% badanych). Wspólne oglądanie filmów wskazało 45,7% respondentów. Gry planszowe to powód do spotkań ze znajomymi dla 42,8% badanych.

Respondenci uważają, że najważniejsi na domówce są znajomi. Wśród ważnych elementów spotkań towarzyskich znalazły się przekąski, chipsy, paluszki, a na trzecim miejscu – muzyka. Na alkohol wskazała prawie połowa badanych. Podobnie liczna grupa wyróżniła ciepłe jedzenie. Dla 1/4 badanych istotne podczas domówki są gry planszowe, podobnie jak taniec lub wspólne oglądanie telewizji.

Polacy deklarują też częstsze granie w gry – zarówno komputerowe czy na konsole, jak i planszowe. Prawie 1/3 badanych podczas pandemii gra w planszówki częściej niż wcześniej. Robimy to głównie dla wspólnej zabawy, towarzystwa i dobrego nastroju. Mimo pandemii gry planszowe są powodem spotkań dla około połowy badanych. To dla nas sposób na spędzenie czasu w niewielkim gronie znajomych.

W czasie pandemii zwiększyła się popularność filmów i seriali na popularnych platformach streamingowych. Częstsze korzystanie z tej rozrywki deklaruje około połowa ankietowanych. Oglądają online zwłaszcza osoby młode. Ponad 65% badanych w wieku 18–24 lata oraz 47,6% osób w wieku 25–34 lata korzysta z platform częściej niż przed pandemią.

Podczas pandemii w wolnym czasie słuchamy również muzyki. W badaniu czynność tę deklaruje 42,2% ankietowanych. Wśród najmłodszych respondentów (18–24 lata) odsetek osiąga 55%, wśród starszych odpowiednio 40,8% (25–34 lata) i 31,9% (35–40 lat).

O częstszym korzystaniu z mediów społecznościowych wspomniało 46,5% badanych, zaś z komunikatorów – 44%. Z większą częstotliwością robią to kobiety niż mężczyźni (wedle deklaracji ankietowanych 52% vs 35,7%). Duża ilość czasu w domu skłania nas do czytania, oglądania programów informacyjnych, rozwijania zainteresowań czy poznawania znajomych online.

O badaniu
Badanie „Czas wolny” zrealizowano w marcu 2021 r. przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat na zlecenie marki Wyborowa. Próba badawcza wyniosła 1000 respondentów w wieku 18–40 lat.

  • 5
czas wolny w pandemii

Jak Polacy spędzają czas wolny w pandemii?

Jak Polacy spędzają czas wolny w pandemii?
Jak Polacy spędzają czas wolny w pandemii?
Jak Polacy spędzają czas wolny w pandemii?
Jak Polacy spędzają czas wolny w pandemii?

30 kwietnia 2021

29 kwietnia 2021