Polski Alarm Smogowy: płuca pełne smogu na ekranach LED pokazują jakość powietrza
  • 1
  • 5
19.12.2022

Polski Alarm Smogowy: płuca pełne smogu na ekranach LED pokazują jakość powietrza

Na ponad dwudziestu tysiącach ekranów wyświetlane są oddychające płuca. Ich kolor zależny jest od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Na ekranach pojawia się także informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła.

Polski Alarm Smogowy we współpracy ze Screen Network i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska wystartował z ogólnopolską akcją pokazującą jakość powietrza na tysiącach ekranów. W tym na największych wyświetlaczach LED w głównych miastach Polski.

Mieszkańcy kilkudziesięciu miast w Polsce w dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10 zobaczą na ekranach LED informację ostrzegająca przed smogiem. Na ekranach pokazywane są płuca, których kolor będzie stopniowo się zaciemniać – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ta edukacyjna kampania ma nie tylko ostrzegać przed smogiem, ale również zachęcać do wymiany starego kotła na nowoczesne źródło ciepła.

To wirtualne uzupełnienie akcji z rzeczywistym modelem ludzkich płuc

– Mobilna instalacja w „realu” znajdzie się w 63 miejscowościach Polski. Dzięki współpracy ze Screen Network mamy jednak okazję pokazać ją dodatkowo na ponad 20 tys. ekranów. Chcemy ostrzegać przed smogiem. Każdy ekran z płucami pokazywać będzie aktualną jakość powietrza uzupełnioną o informację, że jest średnia, zła lub bardzo zła. Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym nie było wątpliwości, co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić domy – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

– W ramach akcji wykorzystujemy bieżące odczyty poziomu pyłów zawieszonych. Przekładamy je na generowaną w czasie rzeczywistym animację pyłu. Im jakość powietrza jest gorsza, tym płuca bardziej ciemnieją. Dodatkowo na ekranach wyświetlamy aktualny poziom zanieczyszczeń w okolicy. Dzięki temu zabiegowi możemy wizualizować niewidzialne dla ludzkiego oka zagrożenie. Dzięki połączeniu ekranów z czujnikami mierzącymi jakość powietrza wyświetlane treści są generowane w czasie rzeczywistym – mówi Damian Rezner ze Screen Network.

Kampania „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” jest realizowana w ramach projektu Life-IP Małopolska/Life14 IPE PL021. Program jest współfinansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej. Przy działaniach współpracuje też Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego kampanii udzielili: Allegro.pl oraz Fundacja Better Future.

  • 5
Wirtualne płuca pełne smogu

Wirtualne płuca pełne smogu

Wirtualne płuca pełne smogu
Wirtualne płuca pełne smogu
Wirtualne płuca pełne smogu
Wirtualne płuca pełne smogu

17 grudnia 2022

16 grudnia 2022

  • 0
  • 3
  • 0
  • 0
  • 0
16.12.2022

Książka Piotra Buckiego „Sapiens na zakupach” już w sprzedaży

Nadmierna konsumpcja to istotny problem współczesnych czasów. Kupujemy, wyrzucamy i znów kupujemy. Czy zastanawiamy się, co wpływa na nasze zachowania konsumenckie? Czy dokonujemy rozsądnych zakupów? I czy na pewno przyda nam się dziesiąta pachnąca świeca od najdroższego producenta na rynku? Na te oraz inne pytania odpowiada Piotr Bucki w swojej najnowszej książce wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN: „Sapiens na zakupach”.

15 grudnia 2022