Polacy boją się włamania na konto na Facebooku. Wyniki badania
  • 1
  • 1
16.06.2021

Polacy boją się włamania na konto na Facebooku. Wyniki badania

Włamanie na konto to problem dotykający nie tylko osoby publiczne. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Facebooka wynika, że włamania na konto w mediach społecznościowych obawia się zdecydowana większość Polaków (78%). Mimo tego tylko 30% użytkowników zabezpiecza konto za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Konto na Facebooku lub Instagramie to niezwykle osobiste miejsce – zawiera cenne wspomnienia i służy do codziennego kontaktu z bliskimi. W cyfrowym świecie to ono najbardziej przypomina dom. Nie dziwi zatem, że naruszenie tej prywatnej sfery jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem i Polacy boją się włamania na konto facebookowe. W badaniu opinii zrealizowanym na zlecenie Facebooka 78% polskich użytkowników serwisów społecznościowych przyznało, że byłoby to dla nich stresującym wydarzeniem.

Jako najbardziej nieprzyjemne konsekwencje włamania na konto społecznościowe respondenci wskazują:

  • możliwość popełnienia oszustwa wymierzonego w ich znajomych (45%),
  • uzyskanie dostępu obcej osoby do prywatnych wiadomości (45%),
  • potencjalne szkody dla reputacji, jakie mogłyby powstać po publikacji postów przez hakera lub wysłaniu wiadomości do znajomych (43%).

Chociaż użytkownicy dostrzegają zagrożenie w postaci włamania na konto, tylko 30% z nich wykorzystuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jednocześnie ponad połowa (53%) ankietowanych byłaby gotowa przeznaczyć co najmniej pół godziny, aby wzmocnić bezpieczeństwo konta. Z kolei 97% nie miałoby problemu z poświęceniem na to pięciu minut.

O badaniu
Badanie zrealizowane przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie użytkowników serwisów społecznościowych w wieku od 18 lat wzwyż (N=1233 osób) między 22 a 26 marca 2021 r.

  • 1
Polacy boją się włamania na konto na Facebooku

Polacy boją się włamania na konto na Facebooku

16 czerwca 2021

15 czerwca 2021