Pasta do zębów z aktywnym węglem to „chwyt marketingowy” – opinia z brytyjskiego czasopisma dla dentystów
  • 0
  • 0
11.06.2019

Pasta do zębów z aktywnym węglem to „chwyt marketingowy” – opinia z brytyjskiego czasopisma dla dentystów

Coraz popularniejsze ostatnio pasty i proszki z aktywnym węglem, które mają wybielać zęby, to „chwyt marketingowy”. Taka opinia pojawiła się w „British Dental Journal”. Co więcej, ich stosowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy i przebarwień – twierdzą autorzy artykułu.

Zdaniem ekspertów nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tych produktów. Autorzy artykułu uważają ponadto, że stosowanie środków czyszczących do zębów z aktywnym węglem może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pasty i proszki z aktywnym węglem można spotkać w coraz większej liczbie sklepów, m.in. w Tesco czy Superdrug. Promują je również celebryci. Producenci zapewniają, że ich produkty działają antybakteryjnie i oprócz wybielania pomagają zwalczać próchnicę. Bardzo często pasty te nie zawierają fluoru.

Badania pokazują, że wielu konsumentów regularnie używa tych produktów. Mają nadzieję, że niskim kosztem osiągną takie same efekty, jak przy wybielaniu w gabinecie dentystycznym. Jednak zbyt częste szczotkowanie zębów specyfikami z aktywnym węglem może prowadzić do ścierania szkliwa i nadwrażliwości. Z kolei przy braku fluoru ochrona przed próchnicą jest mocno ograniczona – czytamy w „British Dental Journal”.

Jak przekonuje dr Greenwall-Cohen, współautor artykułu, pasty do zębów i proszki na bazie węgla mają większe właściwości ścierne niż zwykłe pasty do zębów. Może to stanowić zagrożenie dla szkliwa i dziąseł.

Nie wierzcie w ten hype. Każdy, kto martwi się przebarwieniami zębów, których nie można usunąć poprzez zmianę diety lub poprawę higieny jamy ustnej, powinien udać się do dentysty – podsumowuje prof. Damien Walmsley z British Dental Association.

Źródło: www.bbc.com

11 czerwca 2019