Biedronka wprowadza papierowe torby. Dochód przeznaczy na rzecz Banków Żywności
  • 0
  • 1
11.06.2019

Biedronka wprowadza papierowe torby. Dochód przeznaczy na rzecz Banków Żywności

W maju w Biedronce pojawiła się wykonana z papieru Dobra torba. Kosztuje 69 gr. Dwadzieścia groszy z każdej sprzedanej sztuki trafia do Banków Żywności. Firma rozwija też system przekazywania niesprzedanej, ale nadającej się do spożycia żywności organizacjom zajmującym się pomocą żywnościową.

Dobra torba to pierwsza w Biedronce papierowa torba. Jest wykonana z papieru w 50 proc. pochodzącego z recyklingu. Jest obecnie dostępna dla klientów ponad 650 sklepów sieci. Są to placówki m.in. w Warszawie i okolicach, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Trójmieście, Koszalinie, Świnoujściu, Wrocławiu, Opolu i na Śląsku.

Prowadzimy różnorodne działania mające na celu zapobieganie marnowaniu żywności. Przekazywanie nadwyżek żywności organizacjom pomocowym, w tym Bankom Żywności, to ich bardzo istotna część. W samym 2018 r. Biedronka przekazała 4876 ton żywności. Pozwoliło to przygotować 9,75 mln posiłków. Teraz ruszamy z nowym projektem Dobra torba, dzięki któremu Banki Żywności otrzymywać będą dodatkowe wsparcie – mówi Sylwia Krzyżycka, dyrektor działu ochrony środowiska z Jeronimo Martins Polska.

Program przekazywania nadwyżek żywności działa aktualnie w ponad 1,3 tys. sklepów Biedronka w całej Polsce. W skali kraju żywność trafia do ponad 70 organizacji. Są wśród nich te duże, jak Caritas Polska i Caritas Diecezjalne czy Federacja Polskich Banków Żywności, a także pojedyncze, mniejsze organizacje. Sieć poszukuje też kolejnych organizacji pożytku publicznego zainteresowanych odbiorem nadwyżek żywności ze sklepów.

Cieszymy się, że nasz długoletni partner rozszerza swoje działania w ramach programu odpowiedzialności społecznej. Nie tylko wprowadza alternatywę dla plastikowych toreb, ale przede wszystkim wspiera w nowym wymiarze politykę przeciwdziałania marnowaniu żywności.

Otrzymane dzięki sprzedaży Dobrej torby środki przeznaczymy na działania Banków Żywności związane z odbiorem i dystrybucją żywności z sieci handlowych, w tym na koszty transportu i magazynowania. 1 zł umożliwia Bankom Żywności uratowanie 8 kg produktów spożywczych, z których można przygotować aż 16 posiłków – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W ramach programu prowadzonego przez Biedronkę i jej partnerów produkty są przekazywane na zasadzie darowizny. Wśród nich znajdują się te z upływającym niebawem terminem przydatności do spożycia, z uszkodzonym opakowaniem, również dojrzałe owoce i warzywa.

Prawie 70% przekazywanych towarów stanowią: świeże mięso, wędliny, wyroby garmażeryjne oraz ryby. Są one wykorzystywane do przygotowywania posiłków w jadłodajniach i stołówkach bądź paczek żywnościowych w punktach wydawania żywności dla osób potrzebujących.

  • 1

Andersen

2 tygodnie temu

Gdy wprowadzono opłatę recyklingową za reklamówki, Bieda była pierwszą siecią, która wprowadziła grubsze torby, tylko po to, by móc całą kasę za nie zatrzymać dla siebie.

Gdy czytam, że Bieda robi coś dla innych, ogarnia mnie śmiech.

11 czerwca 2019