18% Polaków spożywa obecnie alkohol częściej niż przed pandemią – pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia
  • 0
  • 4
3.11.2021

18% Polaków spożywa obecnie alkohol częściej niż przed pandemią – pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia

Niemal co piąty badany Polak przyznaje, że obecnie pije alkohol częściej niż jeszcze dwa lata temu. Połowa respondentów przynajmniej raz w tygodniu spożywa alkohol w domu. Odsetek osób wychodzących na drinka z taką częstotliwością jest czterokrotnie niższy – wynika z międzynarodowego badania, które zrealizowały niezależne agencje badawcze skupione w sieci IRiS. Polską część przeprowadziła agencja badawcza ARC Rynek i Opinia.

Spośród badanych krajów najwyższy odsetek konsumentów alkoholu jest w Szwajcarii, osób przynajmniej raz w tygodniu pijących w domu – w Chinach, zaś wychodzących na drinka wśród Włochów. Wzrost konsumpcji alkoholu w ciągu ostatnich dwóch lat widoczny jest najbardziej w Hiszpanii.

Średnio 21% badanych z 23 krajów z całego świata przyznało, że konsumują więcej alkoholu niż jeszcze dwa lata temu, czyli przed pandemią. Wzrost konsumpcji widoczny jest przede wszystkim w Hiszpanii, Korei Południowej i Kolumbii. Spośród badanych krajów europejskich Polska znalazła się w tym zestawieniu na 3. miejscu.

Jaki odsetek osób w ogóle pija alkohol? Niniejsze badanie pokazało, że średnio 62% respondentów. Zestawienie otwierają Szwajcarzy, Polacy i Rumuni. Warto jednak zauważyć, że spośród 23 badanych krajów w ośmiu przynajmniej 3/4 badanych pija alkohol.

Patrząc na częstotliwość konsumpcji, przynajmniej raz w tygodniu w domu alkohol konsumuje średnio 47% badanych. W przypadku Polski ten odsetek jest bliżej średniej i wynosi 51%. Najwyższy odsetek osób pijących alkohol w domu przynajmniej raz w tygodniu jest w Chinach, we Włoszech, w Japonii oraz Korei Południowej. Spośród badanych krajów europejskich Polska znalazła się w tym zestawieniu na przedostatnim – 8. miejscu.

Znacznie niższy jest odsetek wychodzących przynajmniej raz w tygodniu na drinka. W Polsce wynosi 13%, podczas gdy np. we Włoszech 47%, a w Hiszpanii 43%. Spośród badanych krajów europejskich Polska znalazła się w tym zestawieniu na miejscu 8., przedostatnim.

Z międzynarodowego badania dotyczącego m.in. konsumpcji alkoholu i zmian w tym zakresie wynika, że w okresie pandemii wzrosła na całym świecie częstotliwość spożywania alkoholu. Może to być związane z dwoma czynnikami. Z jednej strony alkohol jest kulturowo postrzegany jako sposób na rozluźnienie, odstresowanie. Pandemia, szczególnie w pierwszym okresie, powodowała stres i poczucie niepewności, dlatego alkohol mógł być sposobem na radzenie sobie z tymi emocjami.

Z drugiej strony – zamknięcie w domach i ograniczone możliwości wychodzenia z nich mogły spowodować, że wiele osób częściej zaczęło sięgać po alkohol również w ciągu dnia, gdyż nie trzeba było iść do pracy. Być może pękły pewne bariery psychiczne czy kulturowe, które dotychczas ograniczały konsumpcję alkoholu, np. rezygnacja z picia w ciągu dnia, bo idzie się do biura czy rezygnacja z bardziej intensywnego picia wieczorem w dni powszednie. Późniejsze zmniejszanie restrykcji mogło nie zahamować tej zwiększonej konsumpcji ze względu np. na uzależnienie. Minęło jednak zbyt mało czasu, żeby w tym zakresie wyciągać wnioski.

Te wyniki są o tyle ciekawe, że wprawdzie Polacy przyznają, że często piją alkohol, ale to nie znaczy, że pijemy więcej niż mieszkańcy innych krajów, choćby europejskich. Wzorzec picia alkoholu w Polsce jest taki, że wypijamy więcej jednorazowo. Są jednak kraje, tak jak Hiszpania, Francja czy Włochy, w których alkohol towarzyszy konsumentom niemal przez cały dzień. Jest wypijany i w porze lunchu, i wieczorem. Dlatego sama ilość alkoholu może być podobna. U nas też kultura alkoholu i rodzaj wybieranego alkoholu się zmienia. Coraz częściej Polacy wybierają piwo i wino zamiast wódki – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

O badaniu
Raport „Global eating, drinking and sustainability survey” powstał na podstawie międzynarodowego badania sieci IRiS skupiającej niezależne agencje badawcze z całego świata. Badanie zostało przeprowadzone w 23 krajach. Polską część badania zrealizowała agencja badawcza ARC Rynek i Opinia. Czas realizacji badania: 12.07–18.08.2021 r.

  • 4
18% Polaków spożywa obecnie alkohol częściej niż przed pandemią

18% Polaków spożywa obecnie alkohol częściej niż przed pandemią

18% Polaków spożywa obecnie alkohol częściej niż przed pandemią
18% Polaków spożywa obecnie alkohol częściej niż przed pandemią
18% Polaków spożywa obecnie alkohol częściej niż przed pandemią

3 listopada 2021

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
3.11.2021

Siła leży w muzyce. Badanie sieci Ibis

Czy muzyka pomagała nam przetrwać zaskakującą rzeczywistość ostatnich miesięcy? Jak zmieniły się zwyczaje dotyczące słuchania muzyki? Badanie przeprowadzone na grupie tysiąca Polaków na zlecenie sieci hoteli Ibis wskazuje, że dla 1/5 z nas muzyka była kluczowym elementem pomagającym odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ponadto dla coraz większej grupy osób staje się ona nieodłącznym elementem codzienności. Badanie jest kontynuacją strategii marki w zakresie działań związanych z muzyką.

2 listopada 2021