Lexus TikTokiem, muzyką i e-sportem chce trafiać do młodszych konsumentów
 • 1
 • 1
5.10.2021

Lexus TikTokiem, muzyką i e-sportem chce trafiać do młodszych konsumentów

Z początkiem 2021 r. wiceprezesem ds. marketingu marki Lexus został Vinay Shahani. W podcaście magazynu „Ad Age” opowiedział o tym, jak producent luksusowych samochodów zaczął wykorzystywać muzykę, TikToka i gry, aby przyciągnąć milenialsów.

Vinay Shahani przyznał, że przeprowadził szczerą rozmowę z agencjami reklamowymi i zespołem marketingowym. Choć podoba mu się praca, którą wykonują, uznał, że marka powinna skupić się teraz także na dotarciu do młodszych konsumentów. Według jego szacunków wkrótce będą oni największą grupą nabywców luksusowych pojazdów.

Doprowadziło to do wypracowania nowego podejścia marketingowego, które obejmuje:

 • obecność na TikToku,
 • zawieranie umów z mikroinfluencerami, w tym z tzw. sneakerheadami, czyli kolekcjonerami butów i audiofilami.

Wśród innych priorytetów znalazło się przyciąganie graczy i publikowanie reklam, które bardziej przypominają teledyski.

Najnowszym dziełem w tym nurcie jest kampania „Emotional Sparks”. Występuje w niej duet autorów piosenek Nova Wav, koreańsko-amerykańska artystka R&B Audrey Nuna i argentyński raper freestyle’owy Ecko. Agencje pracujące przy kampanii to należący do Publicis Groupe Team One, a także Walton Isaacson i IW Group.

Muzycy współpracowali nad oryginalną piosenką „No Ceiling”, w której zaprezentowano technologię Lexus Teammate. To system wspomagania kierowcy, który umożliwia automatyczne kierowanie, przyspieszanie i hamowanie podczas jazdy po autostradzie. Marka wydała piosenkę na platformach streamingowych. Towarzyszy jej również teledysk, w którym występuje tancerz i choreograf Zak Ryan Schlegel.

W ramach kampanii powstał też 30-sekundowy spot telewizyjny z artystami, a oprócz tego przygotowano reklamę w programie „Sunday Night Football” stacji NBC. Ogólnie jednak, jak twierdzi Shahani, wykorzystanie telewizji w media miksie marki zdecydowanie spadło. Zamiast tego Lexus zwiększył inwestycje w platformy społecznościowe, w tym Instagram Reels i TikTok.

Jedną z pierwszych kampanii producenta samochodów na TikToku był film ostrzegający o niebezpieczeństwie związanym z prowadzeniem pojazdu w rozproszeniu. Nagranie pokazywało ludzi prowadzących lexusa NX, który był wyposażony w technologię elektrochromową błyskawicznie zmieniającą przednią szybę z przezroczystej na nieprzezroczystą na 4,6 sekundy. To średni czas potrzebny na wysłanie lub odebranie wiadomości tekstowej. Film nakręcony na zamkniętym torze ukazuje chaos, jaki powstaje po tym, jak kierowcy nieoczekiwanie tracą widok na drogę.

Byliśmy zdumieni zaangażowaniem, które widzieliśmy na platformie. Opracowaliśmy tę kampanię specjalnie dla TikToka i była to dla nas ważna lekcja. Dała nam więcej pewności siebie, aby przejść do bardziej szczegółowych realizacji w tym medium – powiedział Shahani.

Poszukiwanie młodszych nabywców skłoniło również Lexusa do zwiększenia inwestycji w e-sport, a zmniejszenie w golf – sport, który tradycyjnie kojarzył się z luksusowymi markami samochodów. Marka stworzyła też samochód specjalnie dla graczy – zmodyfikowaną wersję sedana IS 350 F Sport, który zadebiutował w lutym. Ma przyjazny dla graczy design i funkcje, w tym niestandardowy komputer do gier w bagażniku. Ponadto w lipcu Lexus podpisał umowę na sponsorowanie organizacji e-sportowej 100 Thieves z siedzibą w Los Angeles.

 • 1
Lexus

Lexus wabi milenialsów

5 października 2021

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
5.10.2021

Globalny smart shopping. Wyniki międzynarodowego badania sieci IRiS

Sześćdziesiąt cztery procent mieszkańców z 21 krajów z całego świata deklaruje, że planuje zakupy spożywcze i robi je z wcześniej przygotowaną listą. Znacznie niższy odsetek (37%) planuje posiłki na cały tydzień. Niemal co trzecia osoba (31%) po pandemii zaczęła wybierać tańsze produkty spożywcze w celu zaoszczędzenia. Co trzeci badany deklaruje też, że podczas pandemii zaczął robić zakupy spożywcze online – wynika z międzynarodowego badania dotyczącego zwyczajów jedzeniowych mieszkańców 21 krajów na całym świecie. Badanie zrealizowały niezależne agencje badawcze skupione w sieci IRiS. Polską część przeprowadziła agencja badawcza ARC Rynek i Opinia.

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
5.10.2021

Co czwarty młody człowiek najbardziej boi się zmian klimatu. Milenialsi oczekują zmian społecznych, elastyczności w miejscu pracy i większej dbałości pracodawców o zdrowie psychiczne. Badanie Deloitte

Młodzi ludzie mocno odczuli konsekwencje pandemii. Jednocześnie to pokolenia Y i Z na całym świecie są zdeterminowane, by zająć się najbardziej palącymi problemami społecznymi. Co czwarty ich przedstawiciel za najistotniejsze uznaje zmiany klimatyczne, opiekę zdrowotną i problem bezrobocia. Jak wynika z badania Deloitte „Global Millennial and Gen Z Survey 2021”, 28 proc. młodych ludzi zaczęło korzystać lub korzysta częściej z usług firm, których produkty są korzystne dla środowiska.

4 października 2021