Wikipedia może mieć ogromny wpływ na ruch turystyczny – sugerują badania
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
21.09.2020

Wikipedia może mieć ogromny wpływ na ruch turystyczny – sugerują badania

Zespół ekonomistów z Collegio Carlo Alberto z Turynu i ZEW w niemieckim Mannheim przeprowadził eksperyment, który wskazuje, że kilka prostych zmian w haśle na Wikipedii może przynieść małym miastom dodatkowe przychody z turystyki. Mowa nawet o 100 tys. funtów rocznie.

Naukowcy losowo wybrali niewielkie miasta z całej Hiszpanii. Następnie dodali w hasłach na ich temat w internetowej encyklopedii kilka akapitów o historii i lokalnych atrakcjach. Całość opatrzyli wysokiej jakości zdjęciami. Większość dodanych treści to po prostu tłumaczenia z hiszpańskiej Wikipedii na francuski, niemiecki, włoski lub holenderski.

Zmiany miały natychmiastowy efekt. Dodanie zaledwie dwóch akapitów tekstu i jednego zdjęcia do artykułu zwiększyło liczbę nocy spędzanych w mieście średnio o około 9% w sezonie turystycznym. W niektórych przypadkach wzrost był jeszcze większy.

A przecież nie brakuje miast, których strony na Wikipedii nie zawierają prawie żadnej treści. W takiej sytuacji nawet niewielka zmiana może zwiększyć liczbę odwiedzin o jedną trzecią – uważają badacze.

Takie zmiany mogą jednak nie zostać zaakceptowane przez społeczność Wikipedii. Na przykład na holenderskiej stronie jeden z edytorów zauważył trwający eksperyment i zablokował wszystkie przyszłe aktualizacje zespołu. Komercyjne edytowanie nie jest bowiem dozwolone na witrynie, a badanie zostało uznane za przekroczenie granicy.

Źródło: www.theguardian.com

  • 1
Wikipedia może mieć ogromny wpływ na turystykę

Wikipedia może mieć ogromny wpływ na turystykę

21 września 2020

  • 0
  • 3
  • 0
  • 0
  • 0
21.09.2020 Artykuł sponsorowany

Biuro idealnie dopasowane – nieuchwytne jak jednorożec?

Co składa się na biuro idealne? Funkcjonalny układ i odpowiedni standard wnętrz? To podstawa. Wygodny dojazd dla pracowników i klientów? Niewątpliwie ważna kwestia. Atrakcyjna lokalizacja? Coraz lepiej. Komfortowa przestrzeń na wyłączność, w której nie musimy dopłacać za części wspólne? To chyba zbyt piękne, żeby było prawdziwe… a jednak! Okazuje się, że takie rzadkie okazy można spotkać w samym sercu Łodzi.