TikTok i WeChat zakazane w Stanach Zjednoczonych?
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
21.09.2020 Aktualizacja:

TikTok i WeChat zakazane w Stanach Zjednoczonych?

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że aplikacje TikTok (ByteDance) i WeChat (Tencent) zostaną zakazane w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczy to ochroną bezpieczeństwa narodowego.

Decyzja jest odpowiedzią na zarządzenie prezydenta Donalda Trumpa z 6 sierpnia 2020 r. Dekret miał zakazać TikToka w Stanach Zjednoczonych, chyba że ByteDance znalazłby amerykańskiego właściciela dla swoich operacji w USA do 20 września. Początkowo wszystko wskazywało, że będzie to Microsoft. 13 września firma poinformowała jednak, że ByteDance odmówił podpisania z nią umowy.

W oświadczeniu Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych można przeczytać, że Komunistyczna Partia Chin zademonstrowała środki i motywy używania tych aplikacji, aby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu, polityce zagranicznej i gospodarce USA.

Ogłoszony zakaz ma chronić użytkowników w USA, eliminując dostęp do tych aplikacji i znacznie zmniejszając ich funkcjonalność. Jak tłumaczy departament, aplikacje gromadzą ogromne ilości danych o użytkownikach, w tym ich aktywności sieciowej, dane o lokalizacji oraz historię przeglądania i wyszukiwania.

Ponadto zdaniem Amerykanów obie aplikacje są „aktywnymi uczestnikami chińskiej fuzji cywilno-wojskowej i podlegają obowiązkowej współpracy ze służbami wywiadowczymi KPCh”. Ta kombinacja powoduje, że korzystanie z WeChata i TikToka stwarza niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego – uznano.

Aplikacje znikną z AppStore i Google Play. Ponadto amerykańskie firmy nie będą mogły świadczyć usług hostingowych, a także innych, które miałyby umożliwiać funkcjonowanie TikToka i WeChata na terenie USA. Nie będą też mogły wykorzystywać kodu, funkcji ani usług TikToka oraz WeChata.

Początkowo zakaz miał wejść w życie 20 września. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych zdecydował jednak, że zmiany nastąpią 27 września o 23:59.

[Aktualizacja, 21 września 2020 r.]
Prezydent Donald Trump ogłosił, że zatwierdził „koncepcyjną umowę” między ByteDance a amerykańskimi firmami Oracle i Walmart – podaje CNN. Ma to tymczasowo wstrzymać zakaz dla TikToka.

W ramach umowy TikTok ma otworzyć swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych, tworząc 25 tys. miejsc pracy. Oracle będzie przechowywać dane TikToka na swojej platformie w chmurze, podczas gdy Walmart będzie zaangażowany jako partner handlowy.

Ponadto zakaz korzystania z aplikacji WeChat został 20 września tymczasowo zablokowany przez Laurel Beeler, sędzię federalną. Wskazała ona, że nie dostarczono wystarczających dowodów na to, że WeChat wypływa na problem z bezpieczeństwem narodowym USA.

Źródło: www.commerce.gov

  • 1
TikTok i WeChat

TikTok i WeChat znikną z USA?

21 września 2020

18 września 2020