Grupa Iliad chce przejąć Play Communications
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
21.09.2020

Grupa Iliad chce przejąć Play Communications

21 września francuska Grupa Iliad złożyła ofertę przejęcia 100% akcji spółki Play Communications (PC), właściciela 100% udziałów w P4. W ramach oferty Iliad zawarł wiążące porozumienie z dwoma głównymi udziałowcami Play Communications, zapewniające przejęcie pakietu kontrolnego wynoszącego 40,2% akcji. Złożona oferta będzie wymagała zgody Komisji Europejskiej.

Złożona oferta zapewni Grupie Iliad większościowy udział miejsc w radzie dyrektorów PC. Bazując na niezależnej opinii J.P. Morgan, rada dyrektorów PC zaakceptowała cenę zaoferowaną przez Iliad oraz jednogłośnie zagłosowała za jej przyjęciem.

Grupa Iliad zatrudnia 11 tys. pracowników oraz ma 26 mln klientów we Francji i Włoszech. Rada dyrektorów spółki oraz zarząd Play uważają, że firmy mają wiele podobieństw. Jak przekonują, obie firmy:

  • Wyróżniają się nieszablonowym podejściem do rynku telekomunikacyjnego. Obie firmy podjęły wyzwanie zrewolucjonizowania rynków telekomunikacyjnych, na które weszły, dając klientom wolność wyboru w dostępie do usług cyfrowych.
  • Mają wspólne DNA. Obie firmy mają silne marki oparte na wyraźnym pozycjonowaniu stosunku wartości do ceny. Innowacyjność, prostota i odpowiedzialność są podstawą strategii firm.
  • Mają tę samą historię. Obie firmy weszły na ustabilizowane rynki telekomunikacyjne jako ostatni gracze. Od tamtej pory rozwijały się niezwykle szybko i obu udało się zostać liderami na swoich rynkach, zachowując wciąż filozofię bycia challengerami.
  • Wyznają podobne wartości, takie jak przedsiębiorczość i pasja w działaniu, jednocześnie stosując podejście „can do” w realizacji celów.
  • Mają wiele doświadczeń, którymi mogą się dzielić oraz wiele synergii, które mogą osiągnąć. Dotyczą one m.in. najbardziej efektywnej struktury kosztów w sektorze telekomunikacyjnym, elastyczności biznesowej, kreatywności oraz dynamiki działania.

Przedstawiciele Play są przekonani, że Iliad wesprze firmę w utrzymaniu konkurencyjnej pozycji na polskim rynku oraz w inwestycjach w rozwój usług telekomunikacyjnych w Polsce. Ma się to odbyć z korzyścią dla polskich klientów detalicznych oraz przedsiębiorców. Jednocześnie transakcja ma przyczynić się do międzynarodowego rozwoju Grupy Iliad.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione podobieństwa i korzyści, zarząd Play pozytywnie podchodzi do oferty złożonej przez Iliad. Widzimy przed nami wiele ekscytujących wyzwań na polskim rynku, takich jak rozwój technologii 5G, wdrożenie oferty sieci szerokopasmowej, rozwój usług chmurowych oraz zaproponowanie nowego podejścia do telewizji. Cieszymy się, że będziemy mogli podjąć te wyzwania z naszym nowym przyszłym udziałowcem – powiedział Jean-Marc Harion, prezes zarządu Play.

Play i Iliad mają wiele wspólnego. Obie firmy weszły na ustabilizowane rynki telekomunikacji jako nowe podmioty, kwestionując status quo, wprowadzając innowacyjne i proste oferty, które były w najlepszym interesie klientów. Dlatego też połączenie sił obu firm jest logicznym biznesowo ruchem. Po dokonaniu tej transakcji Play wkracza w nowy rozdział.

Dokonania zespołu Play na rynku usług mobilnych są doskonałym fundamentem do dalszego rozwoju, w szczególności w segmencie stacjonarnych usług szerokopasmowych i ultraszybkich usług szerokopasmowych, co do których Iliad wniesie swoje doświadczenie. Cieszymy się, że Iliad wkracza na polski rynek – dodaje Thomas Reynaud, prezes zarządu Grupy Iliad.

  • 1
Play Communications

Grupa Iliad chce przejąć Play Communications

21 września 2020

18 września 2020