Wiedeńskie muzea otwierają konto na OnlyFans, by pokazywać akty
  • 1
  • 1
21.10.2021

Wiedeńskie muzea otwierają konto na OnlyFans, by pokazywać akty

Rada Turystyki Wiednia założyła konto na OnlyFans – jedynej sieci społecznościowej, która pozwala na przedstawianie nagości. To protest przeciwko ciągłej cenzurze muzeów i galerii sztuki przez inne platformy.

W lipcu 2021 r. nowe konto Albertina Museum na TikToku zostało zawieszone, a następnie zablokowane za wyświetlenie prac japońskiego fotografa Nobuyoshiego Arakiego. Zdjęcia przedstawiały zasłoniętą kobiecą pierś. Zmusiło to muzeum do założenia nowego konta. Podobny incydent miał miejsce w 2019 r. Wtedy Instagram orzekł, że obraz Petera Paula Rubensa narusza standardy społeczności platformy. Chodzi o zakaz przedstawiania nagości – nawet tej, która ma „artystyczny lub kreatywny charakter”.

Taka historia spotkała też w 2018 r. Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Facebook uznał, że zdjęcie liczącej blisko 30 tys. lat figurki Wenus z Willendorfu jest pornografią i usunął je z platformy.

Z podobnymi praktykami walczyło także Muzeum Leopoldów przy promocji kolekcji aktów ekspresjonisty Egona Schielego. Organy nadzoru reklamowego w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA odmówiły pokazania ich w kampanii turystycznej w mieście w 2018 r. Muzeum zasłoniło więc nagie ciała napisem: „Przepraszam – 100 lat, ale dziś wciąż zbyt odważne”.

Takie przykłady można by mnożyć. Wiedeńskie muzea postanowiły więc w formie protestu założyć profil w serwisie dla dorosłych OnlyFans. Tam sztuka ma być wolna od cenzury. Pierwsi subskrybenci kanału „Vienna’s 18+ content” w OnlyFans otrzymają Vienna City Card upoważniającą do wstępu do instytucji kultury albo bilet wstępu do muzeum, by osobiście obejrzeć jedno z dzieł sztuki.

Źródło: www.theguardian.com

  • 1
wiedeńskie muzea

Wiedeńskie muzea otwierają konto w OnlyFans

21 października 2021