- 0
- 1
Sąd zmienił decyzję UOKiK. Agora może przejąć Eurozet
W styczniu 2021 r. UOKiK zakazał przejęcia Eurozetu przez Agorę. Firma odwołała się od tej decyzji. 12 maja 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wyrok zmieniający w całości decyzję prezesa UOKiK i pozwolił na bezwarunkową koncentrację. Urząd zapowiada wniesienie apelacji.
Wyrok sądu dotyczy decyzji ze stycznia 2021 r. Jak podkreśla urząd, po wnikliwej analizie obszernego materiału dowodowego zebranego w trakcie postępowania prezes UOKiK zakazał koncentracji polegającej na przejęciu spółki Eurozet przez Agorę. Zdaniem urzędu działalność przedsiębiorców i ich grup kapitałowych pokrywa się przede wszystkim w zakresie:
- nadawania programów radiowych,
- sprzedaży czasu reklamowego,
- pośrednictwa w sprzedaży czasu reklamowego w radiu.
Prezes urzędu wskazał, że w wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej. Spowodowałoby to nieodwracalne zaburzenia w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej.
Agora odwołała się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 12 maja 2022 r. sąd wydał wyrok, w którym zmieniając decyzję prezesa UOKiK, zgodził się na koncentrację. Wyrok SOKiK nie jest prawomocny. Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia Agora nie będzie mogła przejąć spółki Eurozet.
– Właściwie oceniliśmy bardzo obszerny materiał dowodowy i zagrożenie dla konkurencji, jakie niesie za sobą ta koncentracja. Nie zgadzamy się z decyzją sądu pierwszej instancji, dlatego skorzystamy z przysługującego nam prawa i wniesiemy apelację. Rozstrzygnięcie SOKiK nie jest prawomocne. Liczymy na to, że w drugiej instancji sąd podzieli nasze argumenty – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.
Oświadczenie Agory w sprawie wyroku zmieniającego decyzję prezesa UOKIK
W lutym 2019 r. Agora nabyła 40% udziałów w spółce Eurozet. W październiku 2019 r. złożyła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłoszenie dotyczące zamiaru koncentracji polegającej na przejęciu kontroli nad Eurozet poprzez zakup pozostałych 60% udziałów tej spółki od większościowego inwestora SFS Ventures.
Postępowanie w tej sprawie toczyło się prawie półtora roku i było jednym z najdłuższych w historii UOKiK. W styczniu 2021 r. prezes Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia Eurozetu. Swoją decyzję oparł na przypuszczeniach i abstrakcyjnych hipotezach, a nie na dowodach wskazujących na realia rynku radiowego i mechanizmy ekonomiczne, które na nim zachodzą. W opinii ekspertów od rynku mediów, jak i ekspertów od ekonomiki koncentracji argumenty prezesa UOKiK były oderwane od sytuacji rynkowej. Zakaz koncentracji wydany został sprzecznie z prawem. Był to pierwszy zakaz wydany przez UOKiK w ciągu dziewięciu lat.
8 lutego 2021 r. Agora złożyła odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wnioskowała do SOKiK o zmianę decyzji prezesa UOKiK i wydanie zgody na połączenie Agory i Eurozet.
12 maja 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i ogłosił wyrok
Zmienia on w całości decyzję prezesa UOKiK z 7 stycznia 2021 r., zakazującą przejęcia przez Agorę kontroli nad Eurozet. Sąd wyraził bezwarunkową zgodę na przejęcie Eurozet przez Agorę. To precedensowy wyrok SOKiK. Po raz pierwszy w historii sąd uwzględnił odwołanie przedsiębiorcy. Zmienił całkowicie decyzję prezesa UOKIK w taki sposób, że decyzja prezesa UOKIK zakazująca koncentracji po zmianie wyraża na nią zgodę. Wyrok nie jest prawomocny.
– Dzisiejszy wyrok to kompromitacja działań prezesa UOKiK. W ustnym uzasadnieniu do wyroku sędzia wskazał, że decyzja prezesa UOKiK była wewnętrznie sprzeczna, oparta na wielopiętrowej spekulacji. Pomijała kluczowe dowody w sprawie. Naszym zdaniem ten wyrok potwierdza, że zakaz zakupu Eurozetu przez Agorę był decyzją polityczną, wymierzoną w naszą firmę. Ta decyzja wpisuje się w działania partii rządzącej, która na różne sposoby stara się utrudnić lub ograniczyć działalność wolnych mediów w Polsce. Sprawa zakończona wydaniem przełomowego wyroku przywraca wiarę przedsiębiorcom w możliwość uczciwego konkurowania na rynku – mówi Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.
Prezes UOKiK zapowiedział złożenie apelacji od wyroku.
- 1