„Nie róbcie kozaka z Bosaka!” – Fundacja Akcja Demokracja apeluje do ING BŚ
  • 0
  • 2
30.06.2020

„Nie róbcie kozaka z Bosaka!” – Fundacja Akcja Demokracja apeluje do ING BŚ

Fundacja Akcja Demokracja zwróciła się do Ralpha Hamersa, dyrektora naczelnego ING Group i Brunona Bartkiewicza, prezesa zarządu ING Banku Śląskiego. Domagała się natychmiastowego wycofania rekomendacji ING BŚ dla programu Krzysztofa Bosaka. Chodzi o przygotowaną przez bank przed wyborami analizę programów wyborczych kandydatów i ich wpływu na budżet.

Ekonomiści ING BŚ przeanalizowali potencjalny wpływ realizacji gospodarczych postulatów kandydatów na urząd prezydenta RP na równowagę budżetową. Według nich jedynym kandydatem, którego działania miałyby pozytywny wpływ na ten aspekt, jest Krzysztof Bosak.

Fundacja Akcja Demokracja zażądała wycofania tych rekomendacji. Argumentowała, że poglądy kandydata z ramienia Konfederacji są „zagrożeniem dla demokracji, ochrony klimatu, praw człowieka oraz sprawiedliwości społecznej”.

Domagamy się natychmiastowego wycofania rekomendacji ING Banku Śląskiego dla programu Krzysztofa Bosaka.PODPISZ APEL❗️…

Opublikowany przez Akcja Demokracja Poniedziałek, 29 czerwca 2020

Apel Fundacji Akcja Demokracja:
Domagamy się natychmiastowego wycofania rekomendacji ING Banku Śląskiego dla programu Krzysztofa Bosaka. Jego poglądy są zagrożeniem dla demokracji, ochrony klimatu, praw człowieka oraz sprawiedliwości społecznej.

Oczekujemy, że ING Bank Śląski:

  • przeprosi za wskazanie kandydata w wyborach prezydenckich, który nawet sam swoje poglądy potrafił określać jako faszystowskie [1], a jego program czerpał z faszystowskiego dorobku [2];
  • przyzna, że program Bosaka to nie tylko zagrożenie dla wartości znacznie wyższych niż równowaga budżetowa, ale też, że opisując konsekwencje gospodarczej części programu Bosaka, zignorował negatywny wpływ innych części programu na gospodarkę: to różnorodność jest siłą napędową gospodarki, a nie faszyzacja i dyskryminacja, rozwijanie, a nie zwijanie usług publicznych buduje spójność społeczną, czyli lepsze warunki dla nas wszystkich, co przekłada się na poziom życia i lepsze warunki gospodarcze;
  • oraz, że w zgodzie z wartościami samej firmy publicznie wycofa się ona z określenia Bosaka jako „pozytywnego kandydata”.

Dlaczego to jest ważne?
Tuż przed pierwszą turą wyborów ekonomiści i ekonomistki z ING Banku Śląskiego wskazali kandydata Konfederacji na urząd prezydenta RP Krzysztofa Bosaka jako optymalny wybór pod względem wpływu na równowagę budżetową Polski [3]. Przyjęcie za wyznacznik jedynie tego kryterium doprowadziło bank do wyróżnienia jako najlepszego kandydata takiego, który otwarcie określa się jako przeciwnik demokracji [4], neguje równość wszystkich obywateli i obywatelek [5] oraz kpi z praw człowieka [6].

Wsparcie takiej kandydatury przez ING Bank Śląski odczytujemy jako poparcie jego szkodliwego społecznie programu. Jest to poparcie niegodne firmy cieszącej się zaufaniem społecznym.

Niezależnie od poglądów gospodarczych ukazywanie Krzysztofa Bosaka w pozytywnym kontekście to normalizacja skrajnie antydemokratycznych postaw i faszyzujących życie publiczne wypowiedzi. Żaden argument ekonomiczny nie jest przeciwwagą dla odbierania ludziom człowieczeństwa i wolności. Niedopuszczalnym jest stawianie tych wartości na równi z nieobciążaniem budżetu państwa. Krzysztof Bosak to kandydat negatywny!

Bank odniósł się do apelu fundacji w komentarzu na swoim facebookowym profilu. Jak podkreśla, raport bazuje wyłącznie na analizie ekonomicznej, której podstawę stanowiły obietnice przedwyborcze dotyczące obciążenia dla budżetu państwa. Analiza nie ma zatem żadnego związku z preferencjami politycznymi ekonomistów czy banku.

Ze szczegółową analizą ING BŚ w języku angielskim można zapoznać się na stronie www.think.ing.com.

  • 2
Fundacja Akcja Demokracja

Fundacja Akcja Demokracja apeluje do ING BŚ

Robimy kozaka z Bosaka

1 miesiąc temu

Naprawdę ktoś wierzy w to, że ta żenująca fundacja dopatrująca się, we wszystkim faszyzmu, ma cokolwiek wspólnego z demokracją?

ab

1 miesiąc temu

@Robimy kozaka z Bosaka:
To próba wprowadzenia cenzury, co samo w sobie jest mało demokratyczne. A część argumentów o negatywnym wpływie programu kandydata na gospodarkę jest naciągana i tchnie manipulacją.
Sama rekomendacja ING nie jest wspieraniem kandydata, ale pokazaniem, że może pozostali obiecują gruszki na wierzbie i upadek państwa, co pozwoli wyborcom na refleksję, którego z bardziej demokratycznych kandydatów wybrać ze względu na mniej negatywne skutki dla gospodarki.
Co do znaczenia programu Bosaka dla demokracji, to w zależności od punktu widzenia można się nawet zgodzić. Podkreślam - w zależności od punktu widzenia.

Walerian

1 miesiąc temu

@Robimy kozaka z Bosaka: No i takie komentarze się będą zdarzały, jeżeli "kozak" z podstawówki dostanie dostęp do komputera rodziców.

facepalm

1 miesiąc temu

@Robimy kozaka z Bosaka: ja.
A Pan Bosak sam chwalił się, że jego poglądy czerpią z faszyzmu, więc polecam o tym poczytać.

mpr

1 miesiąc temu

Powinni się nazywać Akcja CENZOkracja

30 czerwca 2020