Konto firmowe – najważniejsze informacje dla przyszłych posiadaczy
  • 0
  • 1
19.09.2023 Materiał Partnera

Konto firmowe – najważniejsze informacje dla przyszłych posiadaczy

Wiele osób decydujących się na własną działalność zastanawia się nad założeniem konta firmowego. W przypadku przedsiębiorców w Polsce jest to krok nieobowiązkowy, jednak z wielu powodów bardzo korzystny. Kto musi założyć konto dla przedsiębiorstwa? Oto najważniejsze informacje o rachunkach firmowych.

Jak wybrać konto firmowe?

Wybór konta firmowego to poważna decyzja, która będzie się wiązać z prowadzeniem finansów firmy. Z tego powodu warto dokładnie zapoznać się z promocjami dostępnymi na rynku. Istnieje wiele sposobów na znalezienie konta firmowego – porównanie najlepszych ofert to jedna z nich i można to zrobić przy pomocy jednego prostego narzędzia.

Służy do tego ranking kont firmowych, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób można zobaczyć najważniejsze różnice między aktualnymi ofertami proponowanymi przez banki. Promocje są porównywane pod względem:

  • opłat za prowadzenie konta;
  • opłat za kartę kredytową;
  • możliwości rozliczeń międzynarodowych
  • dodatkowych bonusów jak np. terminal lub wypłaty pieniężne.

Dzięki czytelnie przedstawionym informacjom w formie kafelków z prostymi tabelami klienci mogą szybko zauważyć, jak wyglądają warunki poszczególnych promocji i wybrać tą, która najbardziej ich interesuje. Ranking pozwala na szybkie, wizualne porównanie, co skraca czas poszukiwań.

W chwili, gdy kilka ofert wydaje się podobnych i równie interesujących, warto zapoznać się z dokładnym regulaminem promocji. Precyzyjnie określone warunki mogą wpływać na ostateczne różnice między umowami i tym, która z nich będzie korzystna dla danego przedsiębiorcy.

Dla kogo jest konto firmowe?

Konto firmowe to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które prowadzą własne przedsiębiorstwo i potrzebują narzędzia do prowadzenia rozliczeń finansowych w swojej firmie.

Ze względu na swoje przeznaczenie konto firmowe pozwala na szereg operacji niedostępnych na zwyczajnym koncie osobistym, które są niezbędne w przypadku prowadzenia działalności, jak np. rozliczanie VAT-u.

Ponadto polskie prawo wymaga od przedsiębiorców posiadania konta firmowego, a momentem, w którym powstaje konieczność założenia takiego rachunku, jest równoległe zaistnienie:

  • prowadzenie transakcji przedsiębiorstwa z innymi przedsiębiorstwami;
  • dokonywanie jednorazowych transakcji przekraczających wartość 15 tysięcy zł.

Co więcej, jeśli przedsiębiorca chce korzystać z tzw. podzielonych płatności, również ma obowiązek posiadania konta firmowego. To zobowiązanie dotyczy także wszystkich spółek.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Choć instytucje bankowe niechętnie przyzwalają na zakładanie kont osobistych w celach firmowych, to polskie prawo nie zabrania jednoznaczne takich działań. Jeśli transakcje nie są wykonywane z innymi przedsiębiorcami, a wyłącznie w relacji firma-klient, a także są niższe niż 15 tys. zł, właściciel działalności może bezproblemowo i zgodnie z prawem prowadzić swoje rozliczenia przy pomocy własnego rachunku bankowego.

Co więcej, na mocy prawa z posiadania konta bankowego zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy, których wyróżnia:

  • zatrudnianie mniej niż 10 osób w przeciągu ostatnich 2 lat;
  • obrót ze sprzedaży w ciągu roku nieprzekraczający 2 mln euro.

Z tego względu prawdopodobnie większość przedsiębiorców w Polsce nie jest zobowiązana do jego posiadania – niemniej jednak jest to spore ułatwienie w prowadzeniu finansów własnej firmy.

Ile kosztuje konto firmowe w banku?

Posiadanie konta firmowego, w przeciwieństwie do większości kont osobistych wiąże się z pewnymi opłatami za jego prowadzenie, jednak czasami można tego uniknąć.

Podobnie jak w przypadku ROR-u banki proponują wiele ulg dla posiadaczy kont firmowych – pod warunkiem spełnienia określonych wymagań w miesiącu, prowadzenie konta bankowego może być bezpłatne. Tyczy się to np.:

  • korzystania z karty płatniczej;
  • opłat za rachunek firmowy;
  • użytkowania terminala.

Często banki w swoich ofertach proponują rozwiązania, w ramach których przedsiębiorcy w pierwszych latach posiadania rachunku są zwolnieni z płatności i dopiero po jakimś czasie mają obowiązek je uiszczać (ale nie muszą, jeśli np. dokonają określonej ilości transakcji).

Wiele banków, aby zachęcić przedsiębiorców do zakładania kont firmowych, specjalnie proponuje korzystne warunki za m.in. podpisanie umowy w określonym czasie. Wtedy klient może zyskać:

  • bezpłatne prowadzenie rachunku na czas nieokreślony;
  • bezpłatne przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego.

Zalety konta firmowego w banku

Konto firmowe jest ogromnym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, dzięki którym finanse są poukładane, oddzielone od wydatków osobistych i przejrzyste. To jednak niejedyna zaleta konta firmowego. Rozłączenie rachunków pozwala na dokładny wgląd w to, co jest przychodami i wydatkami osobistymi, a co zawodowymi.

Coraz częściej można je założyć online, bez wychodzenia z domu. Jest to duża oszczędność czasu, a potwierdzenie tożsamości często ma miejsce za pomocą selfie z dowodem.

Kolejnym ułatwieniem jest dostępność wielu produktów skierowanych wyłącznie do przedsiębiorców jak np. pakiety usług księgowych. Tego typu usługi nie są dostępne dla kont osobistych a tym samym przedsiębiorców, którzy nie posiadają konta firmowego.

Inną możliwością są specjalne oferty kredytowe proponowane dla klientów firmowych. Chociaż otwierając działalność, nie jest to pierwsza rzecz, o której się myśli, mogą zdarzyć się sytuacje, w których dla utrzymania i rozwoju przedsiębiorstwa potrzebne będą dodatkowe środki. Warto zwrócić uwagę na to, jak polityka banku ma się do klientów przedsiębiorców i czy można liczyć na dogodne warunki w razie potrzeby zaciągnięcia pożyczki.

  • 1
Konto firmowe – najważniejsze informacje dla przyszłych posiadaczy

Konto firmowe – najważniejsze informacje dla przyszłych posiadaczy

 

19 września 2023

18 września 2023