Australijska marka miodów stworzyła urządzenie do ochrony uli przed pasożytem pszczół
  • 1
  • 1
29.07.2020

Australijska marka miodów stworzyła urządzenie do ochrony uli przed pasożytem pszczół

Marka B Honey (Bega Foods) z Australii stworzyła zasilany energią solarną ul. Pozwala on na szybkie wykrycie pasożyta pszczół miodnych. Varroa destructor wywołuje warrozę przyczyniającą się do znacznych strat w pszczelarstwie.

Bega Foods zainicjowała projekt „Purple hive project” z okazji wprowadzenia nowej marki miodów na rynek. Polega on na przygotowaniu specjalnych fioletowych uli. Są one wyposażone w bramkę, która nieustannie skanuje każdą wchodzącą do ula pszczołę.

Urządzenie do ochrony uli zasilane jest energią słoneczną. Jeśli wykryje owada zainfekowanego przez pajęczaka Varroa destructor, wysyła alert. To ważne, bowiem nieleczona warroza powoduje szybkie wyginięcie zaatakowanych pszczelich rodzin.

Australia jak dotąd jest jedynym kontynentem, na którym nie pojawił się ten groźny dla pszczół pasożyt. Specjalne ule mają utrzymać ten stan. Dotychczas australijscy pszczelarze sprawdzali ręcznie, czy pszczoły są wolne od warrozy. Inteligentny ul wykorzystuje do tego kamery i technologię rozpoznawania obrazu.

Jak sugeruje firma, pierścień fioletowych uli na całym kontynencie może pomóc w stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania.

Źródło: www.campaignasia.com

  • 1
urządzenie do ochrony uli

Marka miodów stworzyła urządzenie do ochrony uli

29 lipca 2020