„Zostajemy w UE” – każdy dorosły Polak mógł spotkać się z tym przekazem. Analiza IMM
  • 0
  • 4
14.10.2021

„Zostajemy w UE” – każdy dorosły Polak mógł spotkać się z tym przekazem. Analiza IMM

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. We wszystkich mediach niemalże od razu pojawiło się na ten temat ponad 800 materiałów. Kiedy na Twitterze Donald Tusk wezwał Polaków do manifestacji, w ciągu kolejnej doby wzmianek w mediach było już ponad 7 tys. Łącznie w ciągu pięciu dni liczba wszystkich publikacji wyniosła prawie 28 tys., z dotarciem* 161 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. Statystycznie każdy obywatel Polski w wieku powyżej 15 lat mógł spotkać się z tymi informacjami minimum 5 razy – podaje Instytut Monitorowania Mediów.

W okresie 7–11 października 2021 r. o organizowanych w całej Polsce protestach pod hasłem „My zostajemy w Unii Europejskiej” mówiono we wszystkich typach mediów 27,7 tys. razy. Najwięcej komentarzy i wpisów w tym zakresie pojawiło się na Twitterze (20 tys.) oraz na portalach internetowych, w tym na blogach, forach oraz w podcastach (5 tys.).

Od czwartku w ciągu pięciu dni w stacjach radiowych wyemitowano na ten temat 457 materiałów, w telewizji 310. Prasa natomiast informowała o wyroku TK i demonstracjach na polskich ulicach 64 razy. Łączne dotarcie tych przekazów szacowane jest na 161 mln potencjalnych kontaktów. Potwierdza to, że każdy obywatel Polski w wieku powyżej 15 lat mógł spotkać się z informacjami o wyroku TK i protestach z nim związanych w telewizji, radiu, prasie, portalach internetowych oraz social media minimum 5 razy.

32% zasięgu obejmują wzmianki dotyczące pośrednio reakcji lidera PO
Media licznie informowały odbiorców o orzeczeniu TK i planowanych protestach również w kontekście opublikowanego na Twitterze wpisu Donalda Tuska, w którym szef PO wzywał obywateli do udziału w manifestacji zaplanowanej na niedzielę 10 października na placu Zamkowym w Warszawie.

Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej był cytowany i wzmiankowany we wszystkich mediach ponad 4,4 tys. razy. W tym ponad 2,4 tys. publikacji pojawiło się w artykułach portali internetowych, a ponad 1 tys. przekazów ukazało się na samym Twitterze. Dotarcie łączne wszystkich publikacji wzmiankujących wypowiedź Donalda Tuska z okresu 7–11 października 2021 wynosi 78,4 mln kontaktów (32% udziału w całości).

Najaktywniejsze źródła telewizyjne i radiowe
Największe dotarcie, bo 77,8 mln potencjalnych kontaktów, wygenerowała telewizja. W analizowanych okresie o sprawie najczęściej informowały:

  • Wydarzenia 24 (kanał informacyjny Telewizji Polsat) – 37 razy z czasem antenowym 2 godziny,
  • TVP Info – 33 razy, ale z najdłuższym czasem na antenie (7 godzin),
  • Polsat News – 25 razy i czas 5 godzin,
  • TVN24 – 23 razy w 4 godzinach łącznie.

Radio jest na drugim miejscu w zakresie zasięgu. Publikacje o wyroku Trybunału Konstytucyjnego i protestach osiągnęły dotarcie na poziomie 46 mln. W ciągu tych pięciu dni dziennikarze Radia Zet o sprawie mówili najczęściej, poświęcając jej około 40 minut na antenie. Rzadziej, ale z najdłuższym czasem antenowym – 90 minut – informowali redaktorzy stacji RMF FM.

Tytuły prasowe
W prasie najwięcej materiałów pojawiło się kolejno w tytułach: „Nowa Trybuna Opolska”, „Głos Wielkopolski”, „Gazeta Wyborcza”, „Echo Dnia Radomskie”, „Echo Dnia Świętokrzyskie”, „Głos Szczeciński”, „Echo Dnia Podkarpackie”, „Głos Koszaliński”, „Dziennik Polski”, „Dziennik Bałtycki”, „Gazeta Krakowska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Dziennik Zachodni”, „Fakt”, „Kurier Lubelski”, „Dziennik Łódzki”, „Newsweek”, „Głos Pomorza”, „Dziennik Gazeta Prawna” i „Gazeta Współczesna”. Dotarcie łączne wszystkich publikacji prasowych z okresu 7–11 października 2021 wynosi 2,2 mln kontaktów.

* Dotarcie informuje o liczbie potencjalnych kontaktów z przekazem mediowym, a więc o jego szacunkowym zasięgu.

  • 4
Zostajemy w UE

„Zostajemy w UE” – z tym przekazem mógł spotkać się każdy Polak

14 października 2021

13 października 2021