Centralny Port Komunikacyjny zaprezentował logo na tle wizualizacji, do której nie ma praw
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 4
19.11.2018

Centralny Port Komunikacyjny zaprezentował logo na tle wizualizacji, do której nie ma praw

15 listopada Centralny Port Komunikacyjny zaprezentował swój logotyp. Umieszczono go na tle wizualizacji lotniska Amsterdam Schiphol. Zespół projektowy przekonuje, że został wprowadzony w błąd przez wykonawcę identyfikacji.

Projekt, poza budową zlokalizowanego pod Warszawą lotniska, zakłada inwestycje w strukturę kolejową oraz drogową. Wszystkie elementy sieci CPK będą funkcjonować pod wspólnym znakiem „Solidarność”. Identyfikacja wizualna Portu „Solidarność” została oficjalnie zaprezentowana podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.

Oprócz znaku parasolowego Centralnego Portu Komunikacyjnego będą funkcjonować m.in. Port Lotniczy „Solidarność” oraz „Solidarność” Koleje. Ten drugi będzie przypisany do wszystkich elementów sieci kolejowej oraz pociągów, za pośrednictwem których będzie realizowany ruch pasażerski pomiędzy lotniskiem a największymi miastami polski. Te same motywy graficzne i oznakowania będą także wykorzystywane przez spółkę celową Centralny Port Komunikacyjny.

Głównym elementem znaku towarowego Port „Solidarność” jest symbol stanowiący połączenie koła i strzałek tworzących literę „S”, która bezpośrednio nawiązuje do nazwy Centralnego Portu Komunikacyjnego – „Solidarność”. Strzałki spotykają się w centrum okręgu. Ma to podkreślać centralne położenie lotniska oraz jego najważniejszą funkcję: komunikację. Strzałki symbolizują także ruch, dynamikę, a poprzez swój kształt nawiązują do startujących samolotów. Znak oparty jest na okręgu, aby odnieść się bezpośrednio do słowa Centralny i podkreślić jego znaczenie.

Do prezentacji znaku użyto jednak wizualizacji amsterdamskiego lotniska, do której CPK nie ma praw. W związku z tym zespół projektowy wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, że został wprowadzony w błąd przez studio graficzne Podpunkt.

Oświadczenie
W związku z publikacją jednej z wizualizacji nowego logotypu Centralnego Portu Komunikacyjnego zawierającej grafikę przedstawiającą projekt lotniska Amsterdam Schiphol pragniemy oświadczyć, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez wykonawcę identyfikacji wizualnej. Studio graficzne Podpunkt, które przygotowywało dla nas materiały graficzne, nie posiadało praw do wyżej wymienionej wizualizacji.

Zgodnie z umową studio Podpunkt powinno posiadać wszelkie prawa do materiałów, które wykorzystywało przy przygotowywaniu materiałów dla CPK. W związku z powyższym wyciągniemy konsekwencje wobec naszego podwykonawcy.

zespół projektowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

  • 4

Kamila

2 tygodnie temu

Nie sądzę, żeby można było zwalać tu winę na główną spółkę CPK. Wydali stosowne oświadczenie i faktycznie podwykonawca tu zawinił, niestety nawet w tak dużych i publicznych projektach wpadki się zdarzają

19 listopada 2018