Rzecznik Praw Obywatelskich i organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym krytykują kampanię „Nie świruj, idź na wybory!”
  • 0
  • 0
20.09.2019

Rzecznik Praw Obywatelskich i organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym krytykują kampanię „Nie świruj, idź na wybory!”

Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie w sprawie kampanii „Nie świruj, idź na wybory!”. Stanowczo sprzeciwia się w nim konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych na bazie stereotypów dotyczących grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie. W podobnym tonie wypowiadają się m.in. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami czy Fundacja Integracja.

W kampanię, której pomysłodawcą jest fotograf Tomasz Sikora, zaangażowali się m.in.: Janusz Gajos, Grzegorz Turnau, Olgierd Łukaszewicz, a także zwykli internauci. W jej ramach w mediach społecznościowych publikowane są krótkie filmy ukazujące niekonwencjonalną scenkę. Podsumowuje je hasło: „Nie świruj, idź na wybory!”.

RPO oraz organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym i pomagające osobom niepełnosprawnym zwracają uwagę, że akcja stygmatyzuje osoby zmagające się z problemami natury psychicznej.

Osoby z niepełnosprawnościami są jedną z grup w sposób szczególny narażonych na wykluczenie społeczne. Wśród nich w stosunkowo najgorszej sytuacji znajdują się osoby chorujące psychiczniepodkreśla w oświadczeniu Adam Bodnar.

Zwraca też uwagę na język używany w stosunku do przedstawicieli grup narażonych na dyskryminację.

Z kolei zarząd Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego sprzeciwia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji – świadomej lub nieświadomej – tych osób.

Powielanie okrutnych stereotypów może utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego – argumentuje PTP.

Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami zauważa natomiast, że przekaz odwołuje się do stereotypowego wizerunku niepełnosprawności.

Stosowanie porównań odnoszących się do niepełnosprawności, w tym niepełnosprawności psychicznej (zaburzeń psychicznych), jako pejoratywnych epitetów, naśladowanie gestów i ruchów mimowolnych w sposób karykaturalny (kojarzonych często z sytuacją osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, mózgowym porażeniem dziecięcym), nawet być może pomimo braku intencji autorów, prowadzi do stygmatyzacji. Odbiera godność i wzmacnia wykluczenie społeczne tych osób – tłumaczy PFON.

Stanowisko Polskiego Forum Osób z NiepełnosprawnościamiPolskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami z niepokojem…

Opublikowany przez Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami Czwartek, 19 września 2019

W podobnym tonie wypowiada się Fundacja Integracja i Rzecznik Praw Pacjenta.

Stereotypu „wariata”, wywołującego wstyd i skazującego na marginalizację, bez ogródek używa się dziś, by ośmieszyć…

Opublikowany przez Integracja Środa, 18 września 2019

Ważny apel Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, w związku z akcją #NieŚwirujIdźNaWybory. Zachowajmy rozsądek,…

Opublikowany przez Rzecznik Praw Pacjenta Czwartek, 19 września 2019

Andersen

4 tygodnie temu

Panie Bodnar, rozumiem, że Pan teraz będzie przy każdej okazji świrował, żeby było symetrycznie, ale przy tej akcji proszę nie świrować...

20 września 2019

  • 0
  • 3
  • 0
  • 0
  • 1
20.09.2019

(Nie)ekologiczne zakupy Polaków. Badanie ARC Rynek i Opinia oraz FOB

Polacy chętnie korzystają z używanych produktów. Niemal połowa respondentów naprawia posiadane przedmioty. Co trzeci badany chętnie korzysta z różnego rodzaju wypożyczalni. Jednocześnie 38% Polaków przyznaje, że kupuje więcej, niż naprawdę potrzebuje. Przy zakupie żywności lub kosmetyków aspekt środowiskowy jest jednym z najmniej istotnych. Blisko połowa nie korzysta na zakupach z toreb wielorazowego użytku – wynika z raportu „Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego” ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu, partnera merytorycznego opracowania.

19 września 2019