Oxfam zachęca Brytyjczyków do zmiany nawyków związanych z zakupami odzieżowymi
  • 0
  • 1
3.09.2019

Oxfam zachęca Brytyjczyków do zmiany nawyków związanych z zakupami odzieżowymi

Międzynarodowa organizacja Oxfam przeprowadziła badanie, z którego wynika, że co minutę w Wielkiej Brytanii kupowane są ponad dwie tony ubrań. W kampanii „Second Hand September” organizacja wzywa konsumentów do powstrzymania się od kupienia czegoś nowego we wrześniu.

13 września rozpoczyna się London Fashion Week. Dziewiąty miesiąc roku to także czas, gdy w Wielkiej Brytanii kupuje się najwięcej ubrań. Badanie organizacji Oxfam dotyczące fast fashion ujawnia, że 53% dorosłych Brytyjczyków nie zdaje sobie sprawy z wpływu nadmiernych zakupów na środowisko.

W 2016 r. Brytyjczycy nabyli 1,13 mln ton ubrań. To wzrost o 200 tys. względem 2012 r. Mowa tu o prawie 100 tys. ton odzieży na miesiąc.

Tymczasem przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej degradujących środowisko. Zwykły T-shirt potrafi pokonać w drodze do klienta dziesiątki tysięcy kilometrów. Ta droga wiedzie od pól bawełny w USA, przez fabrykę w Bangladeszu, po sklepową półkę gdzieś w Europie.

Nie powstrzymuje to Brytyjczyków przed szturmem na sklepy. Przeciętny dorosły konsument w tym kraju wydaje co miesiąc 27 funtów na szybką modę. Jednocześnie dwa stroje w jego garderobie wciąż czekają na założenie. W efekcie jedna szósta Brytyjczyków ma w szafie do pięciu nienoszonych ubrań.

Trzech na dziesięciu uczestników badania przyznało, że są zszokowani tym, jak szkodliwy wpływ na środowisko mają ich nawyki związane z modą. Mimo to oświadczyli, że nie zamierzają zmienić swego postępowania.

Źródło: www.harpersbazaar.com

  • 1

Oxfam ogłasza Second Hand September

 

3 września 2019