Rozpoznawanie twarzy i śledzenie emocji – iPhone X z funkcjami do precyzyjnej obserwacji użytkowników
  • 0
  • 1
13.09.2017

Rozpoznawanie twarzy i śledzenie emocji – iPhone X z funkcjami do precyzyjnej obserwacji użytkowników

Na dziesięciolecie istnienia iPhone’a firma z Cupertino zaprezentowała model Apple X. Nadanie rzymskiej cyfry stanowi wyłom w dotychczasowej nomenklaturze. Zmian jest więcej. Z marketingowego punktu widzenia warto przyjrzeć się technologii stojącej za Face ID.

W iPhonie X producent zrezygnował z przycisku Home oraz Touch ID, czyli identyfikacji za pomocą odcisku palca. Przycisk Home zastąpią gesty, które umożliwią użytkownikowi albo powrót do głównego ekranu, albo przełączanie między aplikacjami. Rezygnacja wiąże się z wprowadzonym w modelu zaokrąglonym ekranem.

Zamiast rozpoznawania użytkownika po liniach papilarnych Apple wprowadza Face ID – identyfikację na podstawie twarzy. Technologia ta ma sprawdzać się nawet w złych warunkach oświetleniowych.

Oprócz odblokowywania telefonu (i zabezpieczania przed niepowołanymi użytkownikami) umożliwia ona również płatności Apple Pay oraz autoryzację w aplikacjach. Wśród bardziej rozrywkowych funkcji Face ID można wskazać tworzenie animoji – emotikonów kontrolowanych ekspresją twarzy właściciela.

System śledzi i analizuje ponad 30 tys. punktów na twarzy użytkownika, by zbudować precyzyjną mapę. Specjalny aparat skanuje ponadto twarz w podczerwieni i buduje jej mapę cieplną. Zaszyfrowane dane przechowywane są lokalnie w systemie na potrzeby weryfikacji użytkownika. Z informacji zawartych na stronach Apple nie wynika jednak, czy dane nie są także przechowywane w chmurze.

Dzięki machine learning system rozpoznaje zmiany w wyglądzie użytkownika. Ma dzięki temu identyfikować go w różnych warunkach oświetleniowych oraz przy różnym stopniu zasłonięcia twarzy (nakrycie głowy, okulary itp.).

Face ID to również śledzenie uwagi użytkownika. Ekran jest odblokowywany, gdy twarz właściciela z otwartymi oczami znajdzie się naprzeciw niego. W takich warunkach iPhone X wycisza dźwięki alarmu i podtrzymuje właściwą jasność ekranu.

System TrueDepth, złożony z aparatu fotograficznego i specjalnych czujników, wykorzystywany do identyfikacji użytkownika, analizuje ponadto ruchy ponad 50 mięśni twarzy. Może rozpoznawać emocje i odzwierciedlać je w animoji – 12 emotikonach dopasowanych do nastroju właściciela iPhone’a.

Służy też do poprawiania selfie. Umożliwia rozmycie tła oraz dobór oświetlenia stosowanego do wykonywania różnych rodzajów portretów.

iPhone X w przedsprzedaży znajdzie się 27 października. Pierwsi klienci mają go otrzymać 3 listopada. Technologia zastosowana w tym modelu pozwala na śledzenie emocji czy punktów skupienia uwagi użytkownika. Cena telefonu w Polsce będzie zaczynała się od 4979 zł.

Można będzie sprawdzić, jak długo korzystający z telefonu utrzymuje uwagę w danym punkcie ekranu oraz jakie emocje czy reakcje wzbudza w nim dany obraz. Te możliwości powinny zainteresować reklamodawców i producentów aplikacji.

  • 1
Reklama

12 września 2017

Reklama
Czytaj także
Reklama