Przyjazne jak pies czy zmienne jak kameleon – jakie według Polaków powinno być konto bankowe? Badanie ARC Rynek i Opinia
  • 0
  • 1
7.08.2018

Przyjazne jak pies czy zmienne jak kameleon – jakie według Polaków powinno być konto bankowe? Badanie ARC Rynek i Opinia

Konto osobiste przyjazne jak pies, szybkie jak gepard, a może zmienne jak kameleon? O to, z jakim zwierzęciem kojarzy się Polakom rachunek osobisty, zapytał BZ WBK w badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia.

Najwięcej osób (24%) wybrało psa, który symbolizuje przyjazne użytkowanie i towarzyszenie każdego dnia. Na drugim miejscu znalazł się lew (21%) kojarzony z bezpieczeństwem. Na trzecim był kameleon (19%) reprezentujący elastyczność i dopasowanie. Najmniej osób (7%) wybrało geparda symbolizującego szybkość.

Top 3 skojarzeń z rachunkiem osobistym nie różni się ze względu na płeć. Kobiety i mężczyźni oddali po tyle samo głosów na psa i lwa, zaś różnica dotycząca kameleona jest niewielka (mężczyźni – 20%, kobiety – 17%). Wynika z tego, że oczekiwania kobiet i mężczyzn są wyjątkowo zbieżne.

Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej niż pozostałe wskazały, że konto powinno być pracowite jak pszczoła. Oznacza to zapewnianie klientowi korzyści m.in. w postaci zwrotów za rachunki czy zakupy (24%). Osoby z podstawowym wykształceniem najczęściej natomiast wybierały konto przyjazne jak pies (27%).

Widoczne różnice w preferencjach dotyczących rachunku osobistego występują w poszczególnych grupach wiekowych. Najmłodsi (18–24 lata) uważają, że najistotniejsze jest regularne oszczędzanie. Dla 18% z nich najbardziej adekwatnym zwierzęciem jest chomik, który na robieniu zapasów zna się najlepiej.

Osoby w wieku 25–34 lata jako najważniejsze wskazały bezpieczeństwo swoich oszczędności. Ta cecha najmniej głosów zebrała u ankietowanych w przedziale 35–44 lata. Według nich konto powinno być przede wszystkim przyjazne jak pies (31%) oraz pracowite jak pszczoła (21%). Najstarsi ankietowani (45–55 lat) również preferują psią przyjaźń (27%). Za najmniej istotne uznali zaś chomikowanie pieniędzy i szybkość geparda przy transakcjach finansowych (po 7%).

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia metodą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI). Próba: 400 respondentów. Termin: sierpień 2017 r.

Inspiracją do badania skojarzeń rachunku osobistego ze zwierzęciem jest realizowana przez Bank Zachodni WBK strategia marki „Bank, jaki chcesz”. W jej ramach nowi klienci mogą sami decydować o tym, jaki charakter ma mieć ich rachunek.

7 sierpnia 2018

6 sierpnia 2018