- 0
- 4
Polacy najczęściej spośród Europejczyków twierdzą, że radykalnie zmienili styl życia, aby przeciwdziałać zmianie klimatu. Badanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Tematem drugiej ankiety EBI dotyczącej klimatu za lata 2020–2021 jest analiza postaw i poglądów obywateli w kwestii zmiany klimatu w szybko zmieniającym się świecie. Jak obywatele zamierzają przeciwdziałać zmianie klimatu w 2021 r.? Z czego gotowi są zrezygnować, aby przezwyciężyć kryzys klimatyczny? Jaki jest wpływ pandemii Covid-19 na ich zwyczaje związane z podróżowaniem i zamiary w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu? To właśnie starano się ustalić w badaniu.
Polakom łatwiej byłoby zrezygnować z podróżowania samolotem niż ze spożywania mięsa, kupowania nowych ubrań, posiadania samochodu czy korzystania z usług strumieniowej transmisji wideo. Według 46% ankietowanych najłatwiejszą opcją byłaby rezygnacja z podróżowania samolotem. Dla 41% najtrudniejsza byłaby natomiast rezygnacja z posiadania samochodu. Jako drugą pod względem trudności opcję respondenci wymieniają rezygnację ze spożycia mięsa (29%).
W świetle wyników badania obywatele polscy znajdują się w czołówce pod względem walki ze zmianą klimatu. 75% ankietowanych uważa, że wpływa ona na ich życie codzienne oraz że ich osobiste działania na rzecz klimatu mają znaczenie. Co więcej, 26% respondentów (głównie kobiety, rodzice oraz osoby w wieku 50–64 lata) twierdzi, że wprowadza radykalne zmiany w swoim stylu życia, aby w mniejszym stopniu przyczyniać się do zmiany klimatu. Odsetek ten jest o 7 punktów procentowych wyższy, niż wynosi średnia europejska (19%).
Plany związane z podróżowaniem będą kształtowane przez obawy związane zarówno z pandemią, jak i ze zmianą klimatu
48% respondentów z Polski twierdzi, że po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią Covid-19 będą unikać podróżowania samolotem ze względu na obawy związane ze zmianą klimatu. 53% spędziłoby wakacje w Polsce lub w kraju leżącym w pobliżu, aby zminimalizować emisję dwutlenku węgla. 19% Polaków odpowiedziało, że zacznie znów podróżować samolotem, tak jak robiło to przed pandemią.
W odpowiedzi na pytanie związane z Covid-19 i transportem publicznym 62% ankietowanych Polaków stwierdziło, że obecnie jest mniej prawdopodobne, iż będą korzystać z transportu publicznego. Powodem jest obawa o swoje zdrowie.
Większość Polaków (55%) bardziej niepokoi perspektywa zarażenia się koronawirusem niż długoterminowe skutki zmiany klimatu. Odsetek ten jest wyższy wśród osób w wieku 65 lat lub starszych (69%). W grupie wiekowej 15–29 lat wynosi zaś 39%.
Porównanie globalne – różnice w postrzeganiu sytuacji w Europie, Ameryce i Chinach
Niezależnie od miejsca zamieszkania respondenci uważają, że w celu przeciwdziałania zmianie klimatu najłatwiej byłoby im zrezygnować z podróżowania samolotem (Europejczycy – 40%, Amerykanie – 38%, Chińczycy – 43%).
Przekrojowy charakter mają też obawy dotyczące zdrowia. 75% Amerykanów, 71% obywateli Chin i 67% Europejczyków twierdzi, że obecnie jest mniej prawdopodobne, iż będą korzystać z transportu publicznego. Obawiają się bowiem o swoje zdrowie ze względu na Covid-19.
Większość respondentów bardziej niepokoi perspektywa zarażenia się Covid-19 niż długoterminowe skutki zmiany klimatu (79% obywateli Chin, 67% Amerykanów i 58% Europejczyków). Mimo to ankietowani nadal uważają, że ich wybory i działania mogą przyczynić się do przeciwdziałania zmianie klimatu. Opinię taką wyraża 75% Polaków. To wynik o 3 p.p. wyższy, niż wynoszą średnia europejska i amerykańska (w obu wypadkach: 72%) oraz o 9 p.p. niższy od średniej w Chinach (84%).
Liczba respondentów, którzy odpowiedzieli twierdząco na to pytanie, wzrosła wszędzie w porównaniu z rokiem 2019. W UE wzrost ten wyniósł 3 p.p., w USA – 7 punktów, a w Chinach – 12 punktów.
Młodsi respondenci w Europie i USA znacznie częściej niż starsi twierdzą, że ich zachowanie ma znaczenie w kontekście przeciwdziałania zmianie klimatu. W Chinach natomiast nie zaobserwowano takiego zróżnicowania. Jak wynika z ankiety, w UE 77% respondentów w wieku 15–29 lat uważa, że ich zachowanie związane z klimatem ma znaczenie. Wśród osób w wieku 65 lat i starszych pogląd ten podziela 64% ankietowanych. W USA odsetek ten wynosi 75% wśród osób w wieku 15–29 lat oraz 56% wśród osób w wieku 65 lat i starszych.
Cały raport w języku angielskim można pobrać ze strony www.eib.org.
- 4