Po trzech kwartałach wartość rynku reklamy online osiągnęła ponad 4,7 mld zł
 • 0
 • 2
22.02.2023

Po trzech kwartałach wartość rynku reklamy online osiągnęła ponad 4,7 mld zł

Wartość rynku reklamy online osiągnęła po trzech kwartałach 4,7 mld zł, dzięki dynamice wzrostu na poziomie 9%. Wydatki na komunikację cyfrową wzrosły o prawie 400 mln zł w ujęciu rok do roku – wynika z badania IABPolska/PwC AdEx.

W trzecim kwartale 2022 r. tempo rozwojowe nieco wyhamowało względem wcześniejszego trymestru (12%). Osiągnęło indeks wzrostu na poziomie 6,2%. Przełożyło się to na dynamikę na poziomie 9,2% w okresie styczeń – wrzesień.

Ogólny obraz rynku nie zmienił się istotnie

Wciąż dominuje reklama graficzna (obejmująca statyczny display oraz wideo), z 43% udziału. Jej dynamika wyniosła 5%, a motorem napędowym było w dużym stopniu wideo online. SEM, pozyskujący prawie jedną trzecią tortu reklamowego online, odnotował indeks wzrostu na poziomie 6%. Wysoki indeks odnotowały ponownie ogłoszenia (wzrost o 27%). Wzrosty odnotowano zarazem we wszystkich kluczowych kanałach sprzedaży reklamy online: w modelu programmatic, w urządzeniach mobilnych oraz w mediach społecznościowych.

Rynek reklamy 2022

Biorąc pod uwagę podział branżowy – ranking reklamodawców nie uległ istotnym zmianom. Największe wzrosty wartości odnotowały branże:

 • podróże i turystyka, HoReCa,
 • sprzęty domowe, meble, deko,
 • nieruchomości,
 • finanse.

O badaniu
IAB AdEx jest cyklicznym badaniem wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC od 2007 r.

W badaniu biorą udział wszystkie najważniejsze firmy internetowe. Wyniki nie wyczerpują jednak pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych oraz średnich podmiotów na rynku. Za wydatki reklamowe uznano budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak i prowizje agencji z tego tytułu. Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy.

W badaniu uwzględniono przychody następujących podmiotów: Agora, Burda Media, Cormedia, CS Group (szacowane), Dentsu Aegis, Facebook (częściowo szacowane), Freshmail, GK Digitree Group, Google – wyszukiwarka, reklama kontekstowa, YT, GDN i mobile (częściowo szacowane), GroupM, Grupa Allegro, Grupa Pracuj, Grupa Wirtualna Polska, Grupa ZPR Media, Havas Media, IDG, IPG Mediabrands, LeadR, Lowe Media, NetSprint, Novem, OLX, OMD, Polsat-Interia, Polska Press Grupa, Publicis Groupe, Ringier Axel Springer Polska, Społeczności, Ströer Digital, TVN, TVP. Szacunki oparte są na danych PwC, IHS oraz Gemius.

 

 • 1
Wartość rynku reklamy online osiągnęła po trzech kwartałach 4,7 mld zł

Wartość rynku reklamy online osiągnęła po trzech kwartałach 4,7 mld zł

22 lutego 2023

 • 1
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
22.02.2023

„Razem najlepiej” – przekonuje w kampanii wizerunkowej Castorama

W lutym wystartowała kampania wizerunkowa Castoramy. „Razem najlepiej”, czyli przewodnie hasło, odnosi się do tego, co dla nas jako społeczeństwa ma największą wartość: wspólnoty. Castorama chce inspirować, łączyć i zachęcać do podejmowania wspólnych działań w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych czy też sąsiadów. Firma podkreśla, że w duchu działań #razem działa również wspólnie ze swoimi klientami, doradzając i pomagając w remontach i zmianach w domach Polaków.