Lekcja malarstwa od Rembrandta dzięki AI
  • 3
  • 1
8.03.2019

Lekcja malarstwa od Rembrandta dzięki AI

Z okazji 350. rocznicy śmierci Rembrandta bank ING przygotowała serię poradników wideo. W cyklu zatytułowanym „The Rembrandt Tutorials” można usłyszeć głos, który mógłby należeć do samego mistrza. Wszystko dzięki AI.

Niecodzienne lekcje malarstwa przygotowano we współpracy z Rijksmuseum w Amsterdamie, historykami sztuki, Instytutem Języka Holenderskiego, Uniwersytetem w Lejdzie oraz specjalistami sztucznej inteligencji z Carnegie Mellon University w Stanach Zjednoczonych.

Specjaliści, czerpiąc z korespondencji malarza i jego biografii, dążyli do odtworzenia osobowości i schematów mowy Rembrandta. Na podstawie autoportretów malarza stworzono modele 3D struktur jego czaszki i komór rezonansowych.

Uwzględniono też różnicę między współczesnym językiem a tym używanym w XVII w. Wszystko po to, by oszacować, jak mógł brzmieć głos mistrza i jakich słów używał. Prace trwały ponad pół roku.

W rezultacie powstały trzy filmowe lekcje malarstwa. Obejmują zagadnienia takie jak m.in. kompozycja obrazu, szkicowanie czy przygotowanie płótna. Kampanię stworzyła agencja JWT Amsterdam.

Akcja to swoista kontynuacja wielokrotnie nagradzanej kampanii „The Next Rembrandt” ING z 2016 r.

Źródło: www.adweek.com

  • 1
 

8 marca 2019