Huawei po 200 latach dokończy symfonię Schuberta
  • 1
  • 0
1.02.2019

Huawei po 200 latach dokończy symfonię Schuberta

W 1822 r. Franz Schubert skomponował dwie części swojej VIII Symfonii. Nie ukończył jednak utworu. Niemal 200 lat później marka Huawei zainicjowała projekt artystyczny „Niedokończona symfonia”, wykorzystujący innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Po niemal dwóch stuleciach od powstania VIII Symfonia Schuberta zyska dwie brakujące części. Zostały one skomponowane przez cenionego artystę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji wbudowanej w procesor Kirin 980. Jest to kolejny po „Sound of Light” projekt Huawei, który ma udowodnić, że przenikanie technologii do świata sztuki wspiera kulturę i pomaga w przekraczaniu artystycznych granic.

Utwór od lat budzi emocje wśród miłośników muzyki klasycznej i wzbudza ogromny niedosyt artystyczny. Dlatego podjęliśmy kolejne wyzwanie. Chcemy udowodnić, że innowacyjna technologia może odgrywać istotną rolę w tworzeniu kultury – powiedział Walter Ji, prezes CBG, Huawei Western Europe.

Istniejące części VIII Symfonii Schuberta zostały wprowadzone do oprogramowania. Algorytm przeanalizował zapisy nutowe, tempo oraz brzmienie oryginalnego utworu Schuberta i wygenerował melodię dla trzeciej i czwartej części, wierną stylowi znanych części. Następnie do współpracy zaproszono światowej sławy kompozytora i multiinstrumentalistę, Lucasa Cantora.

Jego rolą była analiza efektów pracy algorytmu, wypełnienie ewentualnych luk i opracowanie zapisu utworu, który mógłby zostać wykonany przez orkiestrę symfoniczną. Finałowe wykonanie utworu odbędzie się 4 lutego w Cadogan Hall w Londynie.

 

1 lutego 2019