Klimas Wkręt-met z galerią dzieł malarstwa zrobionych z wkrętów do drewna
  • 0
  • 11
19.12.2022

Klimas Wkręt-met z galerią dzieł malarstwa zrobionych z wkrętów do drewna

Firma Klimas Wkręt-met zrealizowała projekt zbioru obrazów z wkrętów. Prace inspirowane są największymi dziełami malarstwa. Firma zaprosiła do udziału w projekcie młode artystki z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Dzieła Van Gogha, Muncha, Moneta, Podkowińskiego czy Matejki zyskały dzięki wkrętom do drewna formę płaskorzeźby.

Projekt ma charakter eksperymentu. Jego celem było nadanie akcesoriom montażowym nowego, bardziej kreatywnego zastosowania. Dwadzieścia prac to dzieło młodych artystek z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Dwie młode artystki miały okazję zmierzyć się z nową dla nich techniką.

Prace o wymiarach 50 x 70 cm zostały wykonane na podkładzie z drewna sosnowego oraz lipowego. W każdej użyto około 3500 wkrętów. Budowa wkrętów z podwójnym gwintem, specjalnym frezem rozwierającym oraz końcówką frezującą ułatwiła i przyspieszyła pracę. Można je było wkręcać bez konieczności wcześniejszego nawiercania.

Warstwa malarska nawiązuje do pierwowzorów najbardziej znanych dzieł sztuki różnych epok. Efekt głębi uzyskano dzięki zastosowaniu kilku długości wkrętów. Umieszczone w desce na rożnych głębokościach wydobywają z rysunku kształty, tworząc trójwymiarowy efekt.

Twórczyniami wyjątkowej galerii Klimas Art są dwie młode artystki – Magdalena Berdychowska i Oliwia Strzopa

Obie związane są z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Magdalena jest jego uczennicą. Bierze udział w licznych konkursach (laureatka VIII Biennale Autoportretu w Radomiu ) i plenerach.

Oliwia to absolwentka wiśnickiego plastyka, a obecnie studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystka Fundacji Kyoto-Kraków. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką, ceramiką oraz fotografią. Odnosi sukcesy w konkursach artystycznych. Bierze udział w wystawach zbiorowych, m.in. w cyklu Inklinacje w latach 2019-20 oraz w Nocy Muzeów 2022 warszawskiego centrum Defabryka. W marcu 2022 zrealizowała pierwszą wystawę indywidualną. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Producent elementów złącznych, firma Klimas Wkręt-met stworzyła Galerię Klimas art, gdzie można podziwiać niniejsze prace. Firma planuje kontynuację działań i wkrótce zaprezentuje kolejną odsłonę projektu.

  • 11
Tahitańskie kobiety na plaży. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Tahitańskie kobiety na plaży. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Pocałunek. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Pocałunek

Szał uniesień. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Szał uniesień

Gwieździsta noc. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Gwieździsta noc

Trwałość pamięci. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Trwałość pamięci

Słoneczniki. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Słoneczniki

Dziewczyna z perłą. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Dziewczyna z perłą

Impresja. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Impresja

Syn człowieczy. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Syn człowieczy

Mężczyzna w czerwonym turbanie. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Mężczyzna w czerwonym turbanie

Dziewczynka z chryzantemami. Galeria firmy Klimas Wkręt-met

Dziewczynka z chryzantemami

19 grudnia 2022