Sport potrzebuje sponsoringu – pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia
 • 0
 • 4
12.02.2019

Sport potrzebuje sponsoringu – pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia

Ponad połowa Polaków lepiej ocenia firmy angażujące się w sponsoring sportu i kultury od tych, które się nie angażują. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrósł odsetek osób, które uważają, że sponsoring jest potrzebny w sporcie. Zmalał natomiast odsetek tych, którzy są zdania, że kultura potrzebuje sponsorów. Co piąty Polak przyznaje, że fakt, iż dana firma jest sponsorem, spowodował, że zainteresował się jej ofertą – wynika z badania „Sponsoring monitor 2018” ARC Rynek i Opinia.

Konsumenci mają świadomość tego, że firmy decydują się na sponsoring po to, by polepszyć swój wizerunek (84%). Dostrzegają również pozytywny wpływ sponsorów na rozwój sportu i kultury. Połowa badanych lepiej ocenia firmy zaangażowane w sponsoring sportu. 28% osób chętniej kupiłoby produkty firmy angażującej się w sponsoring.


Źródło: „Sponsoring monitor 2008” oraz  „Sponsoring monitor 2018”, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2009 i 2019


Źródło: „Sponsoring monitor 2018”, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2019

Numerem jeden w polskim sponsoringu jest Orlen. Jest on najbardziej rozpoznawalnym sponsorem zarówno wydarzeń sportowych, jak i kulturalnych. Markami, które również znalazły się w pierwszej piątce w obydwu zestawieniach, są Coca-Cola i Lotos.


Źródło: „Sponsoring monitor 2018”, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2019


Źródło: „Sponsoring monitor 2018”, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2019

Najbardziej rozpoznawalni sponsorzy w podziale na branże (znajomość wspomagana)
Markami, które w ciągu ostatniego roku odnotowały najwyższy wzrost znajomości wspomaganej jako sponsorzy, są mBank (+ 9 p.p.), PGE (+ 9 p.p.) oraz Axa Direct (+ 7 p.p.).

Banki:

 1. PKO Bank Polski (39%)
 2. ING Bank Śląski (27%)
 3. mBank (26%)

Firmy ubezpieczeniowe:

 1. PZU (60%)
 2. Allianz (25%)
 3. Aviva (24%)

Firmy paliwowe i motoryzacyjne:

 1. Orlen (66%)
 2. Lotos (47%)
 3. Shell (31%)

Firmy telekomunikacyjne:

 1. Orange (59%)
 2. T-Mobile (50%)
 3. Play (47%)

Firmy energetyczne:

 1. PGE (58%)
 2. PGNiG (54%)
 3. Tauron (54%)

Firmy odzieżowe:

 1. Adidas (67%)
 2. Nike (62%)
 3. Reebok (47%)

Sponsoring od wielu lat jest elementem krajobrazu marketingowego. Odbiorcy czy to sportu, czy kultury mają świadomość, że firmy sponsorują ze względów wizerunkowych i sprzedażowych. Konsumenci wiedzą, jak duży i pozytywny jest wpływ środków, które pochodzą od sponsorów, na rozwój poszczególnych dyscyplin czy dziedzin sztuki.

Porównując wyniki z 2018 r. z tymi sprzed dziesięciu lat, wyraźnie widać, że istotnie, o 11 p.p. zwiększył się odsetek osób, które są zdania, że sponsoring jest potrzebny do rozwoju sportu. Zmalał zaś o 4 p.p. odsetek osób, które uważają, że kultura potrzebuje sponsorów. Może to być sygnał, że badani są zdania, iż wspieraniem kultury powinno zająć się państwo lub np. samorządy – komentuje Grzegorz Sygnowski, kierownik projektu z ARC Rynek i Opinia.

O badaniu
„Sponsoring monitor” to kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Jest realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat. Pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach.

W 2018 r. zastosowano miks metod ilościowych: wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia – epanel.pl.

Zrealizowano 1511 wywiadów CATI oraz 3694 wywiady CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski według płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.

12 lutego 2019