„Maker Woman” – innowacyjne prototypy tworzone przez kobiety
  • 1
  • 2
10.07.2018

„Maker Woman” – innowacyjne prototypy tworzone przez kobiety

W ramach inicjatywy „Maker Woman” kobiety zdobywają umiejętności, które pomogą im rozpocząć drogę zawodową lub powrócić na rynek pracy z nowymi kompetencjami. Uczestniczki wykonały prototypy swoich produktów. Proteza dłoni wydrukowana w 3D, regulator oddechu dla osób narażonych na stres, wózek na zakupy dla starszych osób, meble, ozdoby – to tylko niektóre z nich.

Projekt „Maker Woman” prowadzi Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange w pracowni FabLab powered by Orange w Warszawie. 36 uczestniczek przeszło ścieżkę od wiedzy teoretycznej i know-how do tworzenia prototypu własnego produktu.

Nauczyły się m.in. podstaw nowoczesnych metod projektowania, programowania, obsługi maszyn CNC do obróbki różnych materiałów, plotera laserowego, drukarek 3D. Poznały podstawy tworzenia stron internetowych, fotografii produktu i zagadnień związanych z  prowadzeniem własnej firmy.

Ze wsparciem mentorów uczestniczki pracowały nad swoimi pomysłami, tworząc prototypy i gotowe produkty, które mogą stać się zalążkiem przyszłych start-upów i znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Wśród Maker Women jest Magdalena Zaraś, która po długiej chorobie wróciła do aktywności zawodowej. Już nie jako kierownik projektów IT, lecz jako twórczyni produktu, który ma szansę pomóc wielu potrzebującym. Zaprojektowała dziecięcą protezę dłoni drukowaną w 3D.

Dzięki zastosowaniu takiej technologii jej rozwiązanie jest trzy razy tańsze niż inne dostępne na rynku. Obecnie Magdalena Zaraś rozwija produkt m.in. dzięki grantowi „Amazing Woman”, przyznanemu przez francuską Fundację Orange.

Anna Wójcik to malarka, autorka instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej. Przygotowała prototyp urządzenia służącego osobom, które cierpią na stres czy bezsenność. Niewielki przedmiot mieszczący się w dłoni powiększa i zmniejsza swoją objętość, a zadaniem użytkownika jest dostosowanie do niego rytmu oddychania. Jego tempem steruje aplikacja w smartfonie.

Autorka ma w planach uruchomienie produkcji produktu, który nazwała oddychaczem. Później chciałaby stworzyć biuro projektowe, które zajmie się zaangażowanym społecznie dizajnem.

Prototypy pozostałych uczestniczek projektu „Maker Woman” to innowacyjne rozwiązania z dziedziny zdrowia, wystroju wnętrz, artykułów dla dzieci, przedmiotów kultury i sztuki oraz ubrań. Łącznie powstało 36 zalążków produktów, które zostały zaprezentowane w czasie Maker Woman Day, 10 lipca 2018 r. w FabLabie w Warszawie.

 

  • 2

 

10 lipca 2018