AI mówi o depresji poporodowej - Marketing przy Kawie
„Alicja w krainie mam” – AI mówi o depresji poporodowej
  • 0
  • 3
25.04.2024

„Alicja w krainie mam” – AI mówi o depresji poporodowej

Fundacja Zdrowego Postępu stworzyła na Instagramie profil „Alicja w krainie mam”. Prowadzi go młoda mama wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Celem projektu jest edukacja kobiet i ich najbliższego otoczenia na temat depresji poporodowej i jej objawów.

Ryzyko wystąpienia depresji poporodowej dotyczy 13–19% kobiet po porodzie. Szacuje się, że nawet co druga z nich nie zwraca się o pomoc do specjalisty. Depresja poporodowa wciąż pozostaje tematem tabu, a jej objawy często są ignorowane zarówno przez mamy, jak i ich otoczenie.

Aby uwrażliwić społeczeństwo na tę kwestię, Fundacja Zdrowego Postępu w ramach akcji edukacyjnej stworzyła instagramowy profil „Alicja w krainie mam”. Profil przedstawia życie młodej mamy. Alicja i jej rodzina zostali wygenerowani przez sztuczną inteligencję.

Początkowo konto @alic_jawkrainiemam nie różniło się znacząco od innych kont poświęconych rodzicielstwu. Z biegiem czasu zaczęły jednak pojawiać się wątki dotyczące dobrostanu psychicznego mamy i objawów mogących świadczyć o tym, że w grę wchodzi depresja poporodowa. Celem tych działań było:

  • uwrażliwienie społeczeństwa na temat objawów tego schorzenia psychicznego,
  • uświadomienie, że za na pozór idealnym obrazem macierzyństwa może stać poważna choroba.

– […] Wykorzystane narzędzie sztucznej inteligencji do wygenerowania Alicji i jej życia pozwoliło na wykreowanie na pozór idealnego świata macierzyństwa. Nieróżniącego się często od typowych kont parentingowych na Instagramie – podkreśla Jowita Michalska, założycielka i prezeska Digital University.

Na profilu „Alicja w krainie mam” pojawi się seria treści edukujących na temat depresji poporodowej i sposobów jej leczenia. Materiały przygotowano wspólnie z ekspertami. W ramach akcji został zrealizowany m.in. webinar i materiały wideo stworzone przez dr Annę Nowak z Centrum Terapii Dialog, partnera merytorycznego projektu.

  • 3
AI mówi o depresji poporodowej

AI mówi o depresji poporodowej

AI mówi o depresji poporodowej
AI mówi o depresji poporodowej

25 kwietnia 2024