1,5 mln zł kary dla Twojej Telekomunikacji
 • 0
 • 0
12.04.2018

1,5 mln zł kary dla Twojej Telekomunikacji

Twoja Telekomunikacja podszywała się pod dotychczasowego operatora. Spółka utrudniała konsumentom odstąpienie od umowy. Prezes UOKiK nałożył na operatora 1,5 mln zł kary.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło 600 skarg od konsumentów, rzeczników konsumentów oraz od operatorów sieci stacjonarnej na działania firmy Twoja Telekomunikacja (TT).

Pracownicy Twojej Telekomunikacji odwiedzali konsumentów w ich domach. Jako preteksty do tego służyły: chęć przedstawienia nowej oferty, obniżki abonamentu, przeprowadzanie procesu cyfryzacji.

UOKiK otrzymał wiele skarg od osób starszych i ich rodzin. Przedstawiciele TT nie informowali, że złożenie podpisu pod podsuwanymi dokumentami oznacza zmianę operatora telekomunikacyjnego. Zataili, że niższy abonament będzie obowiązywał tylko przez dwa miesiące. Naruszyli tym samym podstawowe obowiązki informacyjne.

Twoja Telekomunikacja agresywnie zdobywa klientów. To celowe działania, które potępiam. Pracownicy TT informują konsumentów o tym, że realizują „ogólnopolską kampanię cyfryzacji”, w związku z tym niezbędna jest wymiana telefonu z analogowego na cyfrowy. Podpis na dokumentach potwierdzających otrzymanie telefonu oznacza zmianę operatora. Pomimo licznych reklamacji od konsumentów spółka nie zmieniła praktyki. Nie znalazłem żadnych okoliczności łagodzących – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd zakwestionował:

 • Podszywanie się pod dotychczasowego operatora. Konsultanci telefoniczni dzwonili najczęściej do osób starszych, właścicieli numerów stacjonarnych, wywierając na nich błędne wrażenie, że rozmawia z nimi ich dotychczasowy operator.
  Przykładowa skarga: Co najważniejsze, nie zostawił mi umowy. Kurier powiedział, że mnie nic nie jest potrzebne, bo to chodzi tylko o obniżenie abonamentu. Ja nic nie wiedziałam o tym, że zawieram umowę z jakąś inną firmą. Dopiero kiedy otrzymałam aparat telefoniczny, zorientowałam się, że zostałam oszukana. Co najgorsze, ja nie mam teraz podłączonego telefonu, odłączono mi sygnał. Mieszkam sama, mam 85 lat, utrzymuję się z niskiej emerytury, nie stać mnie na wykupienie wszystkich zalecanych leków, potrzebuję być w stałym kontakcie z lekarzami.
 • Zatajanie informacji o tym, że niższy abonament będzie obowiązywał tylko przez dwa miesiące. Po tym czasie opłaty wzrosły z 25 zł do 41 zł.
  Przykładowa skarga: Faktury otrzymuję co miesiąc, i to z kwotą 2,5-krotnie wyższą za abonament, niż było obiecane ze strony spółki TT.
 • Brak informacji i dokumentów. Konsumenci nie otrzymywali informacji o odstąpieniu od umowy, formularza odstąpienia od umowy, cennika, a nawet umowy.
  Przykładowa skarga: Wizyta polegała na tym, że zapytał, czy tu mieszka [***] i powiedział, że jest z firmy Orange i przywiózł do podpisu aneksy obniżające abonament i zwiększające limit bezpłatnych rozmów do 100 minut. Poprosił o dowód osobisty i wskazywał miejsca podpisu. Na pytanie o pozostawienie kopii powiedział, że będzie przysłane wszystko po podpisaniu.
 • Żądanie zapłaty za dodatkowe usługi, których konsument nie zamawiał. Pracownicy TT nie pytali, czy konsument zamawia dodatkowe usługi (np. biling online), sami wypełniali odpowiednie pola w umowie i je zamawiali. W efekcie wzrastała cena za miesięczny abonament.
  Przykładowa skarga: W umowie zaznaczono wszystkie możliwe pakiety, jakimi tylko dysponuje ta firma. Aż się boję pomyśleć, ile ma wynosić ten abonament.

Urząd nałożył na spółkę Twoja Telekomunikacja 1,5 mln zł kary. Na wysokość kwoty miało wpływ to, że mimo napływających do TT skarg nie zmieniła ona swoich działań. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu. Postępowanie w sprawie Twojej Telekomunikacji prowadzi też  Prokuratura Okręgowa w Płocku.

wethaed

1 tydzień temu

I dalej będzie jak zwykle, czyli brak jakiejkolwiek ochrony obywateli przed przestępcami. Tzw. Państwo pobrało kolejny podatek a oszukani obywatele płacący ogromne podatki temuż państwu nie otrzymają nic. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest ściganie tego typu oszustw z urzędu (teoretycznie tak jest) i natychmiastowe delegalizowanie takich organizacji.

12 kwietnia 2018

11 kwietnia 2018