UOKiK ukarał firmy odzieżowe Lord i Lavard - Marketing przy Kawie
UOKiK ukarał firmy odzieżowe Lord i Lavard
  • 0
  • 1
16.04.2024

UOKiK ukarał firmy odzieżowe Lord i Lavard

UOKiK nałożył kary finansowe w wysokości 4 mln zł na dwie firmy odzieżowe: Lord i Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard). Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań.

Kary finansowe wynoszą: dla marki Lavard ponad 3,8 mln zł, Lord – ponad 213 tys. zł. Siedziba firmy Lord mieści się w Krakowie, a Polskich Składów Odzieżowych w Starem Bystrem. Firma sprzedaje ubrania pod marką Lavard, a obecnie jest w restrukturyzacji.

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez inspektorów Inspekcji Handlowej w sklepach w całej Polsce. Chodziło o marynarki, garnitury i spodnie garniturowe, koszule. Badania przeprowadzili pracownicy akredytowanego Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi. Sprawdzali, czy prawdziwe są deklaracje producentów np. o ilości wełny, bawełny, poliestru.

– Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży. Muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie. Dla wielu osób taka informacja jest bardzo ważna – ma wpływ na cenę, sposób konserwacji czy zastosowanie. W przypadku przedsiębiorców sprzedających swoje produkty pod markami Lord i Lavard w wielu przypadkach klienci byli wprowadzani w błąd. Przykładowo, zgodnie z deklaracją na etykiecie spodnie miały być wykonane z materiału, który zawierał 70 proc. wełny. W rzeczywistości wełny w ogóle nie było. Gdyby konsumenci mieli rzetelne i prawdziwe informacje o składzie odzieży, mogliby nie zdecydować się na zakup – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z badań laboratoryjnych wynika, że ze zbadanych:

  • 27 próbek ubrań marki Lavard aż 24 nie miało deklarowanego składu surowcowego,
  • 11 próbek ubrań marki Lord aż 10 nie miało deklarowanego składu surowcowego.

Po uprawomocnieniu się decyzji firmy będą musiały opublikować na swoich stronach internetowych informacje o decyzjach UOKiK. Dodatkowo takie oświadczenie pojawi się w sklepach stacjonarnych Lavard. Decyzje nie są prawomocne, przysługuje od nich odwołanie do sądu.

  • 1
UOKiK ukarał firmy odzieżowe Lord i Lavard

UOKiK ukarał firmy odzieżowe Lord i Lavard

16 kwietnia 2024

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
16.04.2024 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Mini Paczka InPost: Twoje rozwiązanie do wysyłki drobnych przedmiotów

Mini Paczka to innowacyjna usługa oferowana przez InPost, która ułatwia wysyłkę niewielkich przedmiotów w sposób ekonomiczny i wygodny. Dzięki Mini Paczce, możesz nadać niewielkie przedmioty za niewielkie pieniądze. Wymiary Mini Paczki to maksymalne: 4 x 23 x 40 cm, minimalne 10 x 15 cm, a maksymalna waga to 3 kg. To idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują wysłać drobne przedmioty, takie jak dokumenty, biżuterię, gry komputerowe, akcesoria do telefonu i wiele innych.