Algorytmy wyręczają nas w podejmowaniu decyzji. Oto 8 obszarów życia, w których to robiąAlgorytmy wyręczają nas w podejmowaniu decyzji. Oto 8 obszarów życia, w których to robiąAlgorytmy wyręczają nas w podejmowaniu decyzji. Oto 8 obszarów życia, w których to robiąAlgorytmy wyręczają nas w podejmowaniu decyzji. Oto 8 obszarów życia, w których to robią
Algorytmy już teraz podejmują istotne decyzje o ludziach (fot. Pixabay)

Algorytmy wyręczają nas w podejmowaniu decyzji. Oto 8 obszarów życia, w których to robią

Algorytmy wyręczają nas w podejmowaniu decyzji. Oto 8 obszarów życia, w których to robią
dr Aleksander Tarkowski

dr Aleksander Tarkowski

-

prezes, współzałożyciel, Fundacja Centrum Cyfrowe

dr Aleksander Tarkowski

dr Aleksander Tarkowski

prezes, współzałożyciel
Fundacja Centrum Cyfrowe

Od 2004 r. jest aktywny w Polsce i na świecie w organizacjach i ruchach społecznych budujących otwarty internet. Jest współzałożycielem Creative Commons Polska, Stowarzyszenia Communia i Polskiej Koalicji na rzecz Otwartej Edukacji (KOED). Członek zarządu organizacji Creative Commons i komitetu sterującego Internet Governance Forum Polska. Współautor raportu „AlgoPolska. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji w służbie społeczeństwu”.

Zautomatyzowane podejmowanie decyzji ma coraz donioślejsze konsekwencje społeczne. Algorytmy bazujące na danych przejmują kontrolę nad ludzkimi wyborami w wielu obszarach życia. W temat wprowadzają nas specjaliści fundacji Centrum Cyfrowe i Klubu Jagiellońskiego – autorzy świeżo wydanego raportu dotyczącego tych wyzwań.

Podejmowanie decyzji przez algorytmy zachodzi nie tylko w procesie profilowania użytkowników sieci na potrzeby reklam czy w dobieraniu indywidualnych playlist na platformach streamingowych.

W grę wchodzą tu znacznie szersze obszary, m.in. dostępu do edukacji i kultury, nowoczesnego leczenia czy funkcjonowania sądownictwa.
1. Prewencja przestępstw: ryzyko spotęgowania dyskryminacji
Systemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji są coraz chętniej wykorzystywane w prewencji przestępstw, choć w tej chwili głównie do analizy danych statystycznych.

Obecnie możesz przeczytać
1 artykuł dziennie

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do

4915 artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestracja