Taniec i animacja promują polską prezydencję (wideo)
  • 1
  • 1
27.06.2011

Taniec i animacja promują polską prezydencję (wideo)

Krótka animacja wykonaną dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych, promuje objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Tomasz Bagiński i Agustin Egurrola stworzyli taneczną miniaturę by pokazać rolę Polski w budowaniu wspólnoty państw Europy.

Film posłuży popularyzacji wiedzy na temat polskiej Prezydencji, polskiego zaangażowania w integrację europejską oraz prezentacji Polski jako nowoczesnego, rozwijającego się, innowacyjnego kraju.

Spotkanie różnych kultur i narodów, które jest podstawą istnienia UE, twórcy filmu przenieśli na poziom międzyludzkich relacji znanych z życia i przede wszystkim z kina. Muzyczna opowieść o spotkaniu mężczyzny i kobiety oraz zmianach, jakie dzięki temu pojawiają się w ich życiu – to filmowy motyw, który jest czytelny dla odbiorców nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.– Bohaterem prezydencji jest Polska. Unia Europejska to wielka idea i przyszłość Europy, ale dla nas, teraz tutaj to Polska jest bohaterem i tak też jest w naszym filmie. To Polak jest inicjatorem zdarzeń w filmie i to on dokonuje przemiany rzeczywistości
– mówi Tomek Bagiński, reżyser filmu. Według niego, ponieważ poruszamy się w obszarze symboli, alegorii i dosyć poetyckich skojarzeń naturalnym sposobem pokazania tej przemiany, ale także samej idei prezydencji był taniec.

Europa jest w filmie piękną kobietą zamkniętą w chłodnej, dość zachowawczej architektonicznie przestrzeni. Przestrzeń jest również solidnie, choć trochę przyziemnie zaprojektowana. Europa w pierwszych ujęciach filmu jest bardzo piękna, ale trochę brakuje jej życia. W luce pomiędzy budynkami pojawia się sylwetka mężczyzny. To w naszym filmie symbol Polski. Ten nowy bohater wciąga Europę do tańca i w ten sposób ożywia zarówno ją jak i otaczającą architekturę, prowadza w życie. Na końcu filmu, choć pozornie opuszczamy to samo miejsce, to na twarzy naszej bohaterki, Europy budzi się cień uśmiechu, światło w przestrzeni jest dużo cieplejsze i bardziej pozytywne.

Agustin Egurrola i Adam Skorupa zostali zaproszeni do współpracy by pomóc w stworzeniu filmu, który będzie zrozumiały dla szerokiej widowni, także tej zagranicznej. Adam Skorupa stworzył muzykę opartą na zmodyfikowanym nieco walcu wiedeńskim, który uwspółcześnił dodając elementy typowe dla muzyki rozrywkowej.

„Chcieliśmy by muzyka łączyła w sobie elementy typowe dla wspólnoty europejskiej, Polski oraz współczesnej kultury popularnej. Walc to jeden z najbardziej europejskich tańców, elementy fortepianu dodają mu nieco chopinowskiej nuty, a współczesna dynamika przywołuje nowoczesne utwory taneczne.” – dopowiada Adam Skorupa.

27 czerwca 2011