„Nie pij w ciąży!” – ruszyła druga kampania społeczna „FASoff”
AdvertisementAdvertisement
  • 2
  • 1
9.09.2020

„Nie pij w ciąży!” – ruszyła druga kampania społeczna „FASoff”

Ruszyła kampania społeczna „FASoff”. Przypomina o tym, że nawet mała ilość alkoholu w ciąży może być przyczyną FAS – jednego z najcięższych zaburzeń neurorozwojowych. Dlatego po raz drugi Fundacja „Dom w Łodzi” przy wsparciu Kompanii Piwowarskiej rozpoczęła kampanię na ten temat.

FAS (Fetal Alcohol Syndrome), czyli płodowy zespół alkoholowy, to jedno z najcięższych zaburzeń neurorozwojowych. Alkohol spożywany w czasie ciąży uszkadza układ nerwowy i narządy wewnętrzne płodu. Dzieci z FAS zwykle przychodzą na świat przedwcześnie, z niską masą urodzeniową, wadami serca i wzroku, z wyraźnymi dysmorfiami twarzy. Efekty uszkodzeń układu nerwowego dają się we znaki na każdym etapie – od zaburzeń naturalnych odruchów po opóźnienie rozwoju, które uniemożliwi samodzielne dorosłe życie.

Wśród podopiecznych Domu Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji „Dom w Łodzi” są maluchy, które w wyniku FAS urodziły się z zagrażającą życiu wadą serca, bez odruchu ssania i odruchu Moro. To dzieci, które na skutek działania alkoholu w życiu płodowym były skazane na ciężkie operacje, wielomiesięczne pobyty w szpitalach, karmienie za pomocą sondy. To dzieci, które – pomimo codziennej rehabilitacji i intensywnego leczenia – być może nigdy nie będą w stanie żyć samodzielne.

W Polsce co roku rodzi się 9 tys. maluchów dotkniętych FAS. Ponad 70% Polek przyznaje się do wypicia 1–2 drinków w czasie ciąży. Z ogólnopolskich badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w ciąży pije 15% Polek. Problem spożywania alkoholu w ciąży nie dotyczy więc wyłącznie tzw. rodzin z marginesu.

FAS nie jest chorobą, bo nie można jej wyleczyć. To tragiczny wyrok na całe życie. Dlatego musimy wszyscy głośno przypominać: nie pij w ciąży. Bardzo liczymy na zaangażowanie społeczne. Cieszymy się, że w akcję włączają się influencerzy i osoby znane. Razem możemy zmienić los dzieci. Świadomość zagrożenia i dramatycznych skutków picia alkoholu w czasie ciąży jest niestety nadal bardzo mała.

Ciągle pokutuje przekonanie, że jeden kieliszek nie zaszkodzi dziecku. A to nieprawda. Skutki oddziaływania alkoholu na układ nerwowy i narządy wewnętrzne dzidziusia mogą się okazać dramatyczne. Wiemy to doskonale, bo wśród naszych podopiecznych są dzieci obarczone FAS – mówi Jolanta Bobińska, założycielka i prezes Fundacji „Dom w Łodzi”.

Kampania „FASoff” ruszyła 9 września – w Światowy Dzień FAS. Organizatorzy chcą w działania zaangażować społeczność internetową. Tradycyjnie chodzi o wstawienie na swoim profilu zdjęcia z odwróconym kieliszkiem i komentarzem: „Nie pij w ciąży”/„Ciąża bez alkoholu”.

Powstały też spoty z udziałem influencerów i znanych blogerów. W akcję włączyli się m.in.:

  • Aleksandra Iwacz, psycholog dziecięcy (Mamologia),
  • Aleksandra Radomska, ambasadorka ubiegłorocznej kampanii (Mam Wątpliwość),
  • Magdalena Kostyszyn, blogerka (ChPD),
  • Wioletta Wołoszyn, neurologopeda (Matka Wariatka),
  • Maciej Mazurek, rysownik (Zuch Rysuje),
  • Karolina Bielawska, Miss Polonia 2019.

Na potrzeby akcji przygotowano specjalną stronę www. fasoff.pl. Poprzez zawarte na niej błędy witryna ma uświadamiać m.in., z jakimi problemami borykają się dzieci z FAS.

Beneficjentem kampanii jest Fundacja „Dom w Łodzi” oraz jej podopieczni. Patronem jest Kompania Piwowarska. Pomysł kreatywny: agencja Mosqi.to.

  • 1
„FASOff”

Ruszyłą kampania „FASoff”

8 września 2020