Mona Tusz dla projektu „Uniqa Art Łódź”
  • 0
  • 0
28.12.2016

Mona Tusz dla projektu „Uniqa Art Łódź”

Na ścianie przy centrali firmy ubezpieczeniowej Uniqa w Polsce powstał przestrzenny mural. Autorką pracy jest katowicka artystka Mona Tusz. To czwarta realizacja w ramach projektu artystycznego „Uniqa Art Łódź”.

Projekt organizuje Łódzkie Centrum Wydarzeń, którego sponsorem jest marka. Tym razem do Łodzi przyjechała artystka z Katowic, absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Jej praca to mural pod tytułem „Yule”.

Kompozycja powstała na ponad 30-metrowym murze biegnącym wzdłuż al. Mickiewicza. Mona Tusz jest znana z prac o baśniowej tematyce. Tym razem sięgnęła po różne materiały – szkło barwione, drewno, metal.
Inspiracją dla niej było święto celtyckie związane z obchodami najdłuższej nocy w roku. Mural został oświetlony, dzięki czemu można podziwiać go również po zmroku.

Prezentuje to, co stanowi jedno z głównych założeń całego projektu „Uniqa Art Łódź” – odejście od klasycznych, wyłącznie malarskich murali oraz wykorzystywanie różnorodnych materiałów i technologii. Przy ul. Gdańskiej 132 mieliśmy do czynienia z poziomą, stosunkowo niską elewacją, którą ogląda się głównie z perspektywy chodnika, przechodząc obok. Ze względu na warunki ekspozycyjne, nasycenie tej powierzchni różnorodnymi detalami jest najciekawszym i najbardziej adekwatnym zabiegiem artystycznym – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu „Uniqa Art Łódź” z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Mona Tusz od 2007 r. realizuje projekty streetartowe. Jako artystka spełnia się również w fotoreportażu, rzeźbie, grafice, scenografii. Mieszka i pracuje na Śląsku.

To czwarte dzieło w ramach „Uniqa Art Łódź”. Celem całego przedsięwzięcia jest tworzenie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe bądź tymczasowo wpisują się w krajobraz miasta.

Pierwszym twórcą zaproszonym do projektu był Lump, artysta ze Szczecina, absolwent poznańskiej ASP. Stworzył cykl sześciu tymczasowych instalacji artystycznych wykorzystujących słupy plakatowe przy ul. Piotrkowskiej.

Kolejną realizacją był mural trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha – który powstał w centrum Łodzi, przy Off Piotrkowskiej (ul. Roosevelta 18). Amerykańska artystka Crystal Wagner stworzyła z kolei różnokolorową instalację na narożnej fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 29.

Następnym dziełem będzie wielkoformatowa rzeźba dwójki artystów z Warszawy – Tomasza Górnickiego i Chazme. Powstanie ona w lutym 2017 r.

Zobacz też:

  • 2

28 grudnia 2016

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
28.12.2016

Zdrowe postanowienia noworoczne Polaków – badanie IBRiS

Wśród Polaków, którzy robią noworoczne postanowienia, 36 proc. osób chce się więcej ruszać, 25 proc. zamierza schudnąć, 19 proc. chce zadbać o zdrowsze jedzenie, a 14 proc. planuje rzucenie palenia – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie LightBox, firmy oferującej catering dietetyczny. Postanowienia noworoczne robi jedna trzecia badanych. Nieco częściej są to mężczyźni (34 proc.) niż kobiety (32 proc.).

Reklama
Reklama