Zdrowe postanowienia noworoczne Polaków – badanie IBRiS
  • 0
  • 0
28.12.2016

Zdrowe postanowienia noworoczne Polaków – badanie IBRiS

Wśród Polaków, którzy robią noworoczne postanowienia, 36 proc. osób chce się więcej ruszać, 25 proc. zamierza schudnąć, 19 proc. chce zadbać o zdrowsze jedzenie, a 14 proc. planuje rzucenie palenia – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie LightBox, firmy oferującej catering dietetyczny. Postanowienia noworoczne robi jedna trzecia badanych. Nieco częściej są to mężczyźni (34 proc.) niż kobiety (32 proc.).

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że to głównie panie marzą o smukłej sylwetce. Tymczasem według badania schudnąć chce w przyszłym roku prawie 29 proc. mężczyzn i nieco ponad 21 proc. kobiet (spośród osób, które zaplanowały już postanowienia noworoczne).

46 proc. kobiet, które będą robiły postanowienia na nowy rok, zamierza więcej się ruszać. Panów, którzy mają taki sam cel, jest znacząco mniej – 25 proc. Nie wiadomo jednak, jak się to ma do poziomu aktywności fizycznej obu płci: czy panowie ćwiczą już na tyle często, że trudno im dać z siebie więcej, czy może panie ćwiczą tak mało, że mają jeszcze duże pole do popisu.

Autorzy postanowień noworocznych mają coraz większą świadomość roli zdrowego odżywiania się. 25 proc. kobiet chce w nowym roku zadbać o zdrowsze jedzenie. Mężczyzn, którzy mają taki sam plan, jest o połowę mniej – 12 proc.

Pierwsze 3 miejsca na liście priorytetów u kobiet, które mają już noworoczne postanowienia, to:

  • więcej się ruszać – 46 proc.
  • spędzać więcej czasu z rodziną – 35 proc.
  • zadbać o zdrowsze jedzenie – 25 proc.

U mężczyzn pierwsza trójka noworocznych priorytetów brzmi następująco:

  • spędzać więcej czasu z rodziną – 37 proc.
  • schudnąć – 29 proc.
  • rzucić palenie – 28 proc.

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie LightBox przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wśród 1,1 tys. respondentów powyżej 18. roku życia. Przeprowadzono je 16 i 17 grudnia 2016 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

28 grudnia 2016

Reklama

27 grudnia 2016

Reklama