Ikea otwiera w Szczecinie Dom Jutra
  • 0
  • 28
18.06.2020

Ikea otwiera w Szczecinie Dom Jutra

Dom Jutra to nowy miejski koncept Ikei. Powstał w centrum Szczecina. W starej kamienicy marka urządziła przestrzeń, w której będzie można m.in. skorzystać z terapii światłem oraz nauczyć się, jak prowadzić miejską farmę, naprawiać domowe sprzęty i lepiej przetwarzać odpady.

Wkrótce w Szczecinie powstanie nowy sklep Ikei. Zanim to się jednak stanie, firma otwiera Dom Jutra w samym sercu miasta, przy placu Odrodzenia. Można nauczyć się w nim, jak wprowadzać ekologiczne rozwiązania w domu.

Miejsce ma być odpowiedzią na wyzwania najbliższej przyszłości. To m.in. zaśmiecenie, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, nadchodzące susze i związany z nimi wzrost cen żywności czy potrzeba przebywania w zdrowszych, bardziej zielonych przestrzeniach.

Projektantki Domu Jutra, czyli Justyna Puchalska, Paulina Grabowska i Joanna Jurga, uwzględniły wiedzę na temat miasta, którą udało się pozyskać dzięki serii spotkań i warsztatów z lokalnymi aktywistami.

Dom Jutra zaaranżowano w opuszczonym wnętrzu szczecińskiej kamienicy, która ma ponad 120 lat. Wybór lokalu ma pokazać, jak można wykorzystać to, co już mamy, oszczędzając przy tym zasoby. Z tego samego powodu projektantki zdecydowały się na surowy wystrój. Nowe wyposażenie łączy się tu z używanymi rzeczami i oryginalnymi elementami, takimi jak zabytkowe drewniane parkiety czy oryginalne ściany.

Przy odnawianiu domu wykorzystano materiały wykończeniowe, które są w stu procentach ekologiczne. Ściany zostały pomalowane oddychającymi farbami używanymi w konserwacji budynków. Dobierając wyposażenie, projektantki postawiły natomiast na lite drewno, sklejkę pozbawioną toksycznych formaldehydów, szkło oraz plastik z recyklingu. Zrezygnowały z niepotrzebnych elementów dekoracyjnych i zastąpiły je wszechobecnymi roślinami.

Jedna ze ścian Domu Jutra została zmieniona w instalację terapii światłem, które przypomina słoneczne. Uczestnicząc w odbywających się tam sesjach naświetlania, w ciągu dnia można poprawić sobie nastrój i podnieść koncentrację, a wieczorem doznać przyjemnego i kojącego doświadczenia.

Poza widzialną częścią spektrum światła słonecznego wprowadzone zostało tam także niewidoczne dla oka promieniowanie UVB oraz podczerwone. To pierwsze wpływa pozytywnie na syntezę witaminy D3 w organizmie. Drugie zaś zapewnia przyjemne ciepło, które emitowane jest z panelu umiejscowionego na suficie. Dzięki temu można nie tylko zobaczyć światło słoneczne, ale też poczuć je na własnej skórze.

Dlaczego to takie ważne? Odpowiednie oświetlenie we wnętrzach, w których przebywamy przez większość czasu, jest niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia. Ma ono wpływ na tzw. rytm dobowy, czyli to, że w dzień czujemy się pełni energii do działania, a wieczorem senni. Dzieje się tak dlatego, że przez miliony lat ewolucji na nasz rytm dobowy wpływ miało słońce.

W strefie relaksu znalazła się część projektów studentów szczecińskiej Akademii Sztuki, którzy adaptowali produkty Ikei, dostosowując je do różnych funkcji Domu Jutra. W tym pomieszczeniu studenci zrobili wygodną leżankę oraz poduszki obciążeniowe symulujące tulenie. Korzystający z nich goście mają widok na rośliny.

Ekologiczne rozwiązania zastosowane w przestrzeni zostały zaprojektowane pod kątem cyrkulacji żywności, wody, odpadów i innych zasobów pomiędzy różnymi pomieszczeniami. To tzw. metabolizm Domu Jutra, który polega na tym, że wynik jednego procesu jest pożywką dla kolejnego.

Sercem całego systemu jest domowa farma oparta na bezglebowym trybie zużywającym między 5 a 10% wody, którą musielibyśmy wykorzystać przy standardowej uprawie. Dzięki zastosowaniu m.in. akwaponiki, hydroponiki oraz aeroponiki na miejscu udało się wyhodować pomidory, papryki, ziemniaki, kapustę, strączki, truskawki, mikroliście, zioła, spirulinę i kilka gatunków jadalnych grzybów.

Gdyby ktoś zrobił sobie taką farmę u siebie w domu, to byłby w stanie zapewnić sobie ponad połowę dziennego zapotrzebowania na kalorie i energię – mówi Paulina Grabowska, która była odpowiedzialna za stworzenie domowych farm i instalacji terapii światłem.

Prosto z farmy składniki trafiają do otwartej kuchni i jadalni, gdzie każdy może nauczyć się robić z nich wegańskie potrawy lub po prostu wziąć je do domu, zaglądając do lodówki stowarzyszenia Jadłodzielni. Wszystkie odpady powstałe w procesie przygotowywania jedzenia są segregowane w dużych pojemnikach, które stanowią część wystroju wnętrza. W ten sposób projektantki chciały pokazać, że wcale nie trzeba ich trzymać pod zlewem. To o tyle ważne, że wiele osób rezygnuje z segregacji, bo pojemniki im się tam nie mieszczą.

Dodatkowo w kuchni znalazło się miejsce na kompostowniki. Trafiają do nich odpady organiczne zmieniające się później w naturalny nawóz dla roślin.

Wszystkie rozwiązania prezentowane w przestrzeni da się dostosować do różnych metraży i szybko wdrożyć w swoim wnętrzu, korzystając z asortymentu Ikei i lokalnych sklepów. Pomagają w tym instrukcje udostępnione zarówno w Domu Jutra, jak i online na zasadach open source. Na miejscu jest też strefa tworzenia, czyli warsztat, w którym można naprawiać i nadawać drugie życie starym przedmiotom.

Dom Jutra będzie działał do czasu otwarcia sklepu Ikei w Szczecinie, czyli przez około rok. Twórcom przestrzeni zależało jednak, żeby pozostała po nim jakaś wartość dla miasta. Dlatego startuje inicjatywa na rzecz przyszłości bez odpadów. W ramach tego przedsięwzięcia mieszkańcy będą wskazywać problemy z gospodarowaniem śmieciami. Następnie będą pracować w grupach z przedstawicielami lokalnych władz nad projektami rozwiązań tych kwestii.

Ekipa Domu Jutra poprowadzi ten proces z udziałem specjalistów dziedziny design thinking, a wynikiem prac będzie plan wdrażania i finansowania nowych pomysłów. Raport, w którym zostaną zebrane wszystkie koncepcje, zostanie udostępniony za darmo na zasadach open source. To pierwsza tego typu inicjatywa Ikei na świecie.

Do tego multidyscyplinarnego projektu marka zaprosiła agencję Must Be Loud, która od początku współtworzyła strategię, koncepcję i komunikację miejsca oraz koordynuje prace pozostałych twórców.

  • 28
Dom jutra

Ikea stworzyła w Szczecinie Dom Jutra

18 czerwca 2020

17 czerwca 2020

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
17.06.2020

Krytyka dotyka 90% kobiet – pokazuje raport Clue PR

Dobre rady, pouczanie, jawna krytyka lub drobne złośliwości. Krytyka kobiet przybiera różne formy i towarzyszy większości kobiet na każdym etapie życia. Jaką skalę ma zjawisko women shamingu, czyli nieustannego oceniania kobiet w Polsce? 63% badanych kobiet zetknęło się ze zjawiskiem krytyki lub oceniania ich samych lub innych kobiet, a nawet 90% z nich usłyszało słowa krytyki na temat swojego wyglądu lub sposobu wychowywania dzieci – wynika z raportu Clue PR.