Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca zachęca w kampanii „Zależy mi” do wsparcia aktywności obywatelskiej
 • 1
 • 1
21.02.2024

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca zachęca w kampanii „Zależy mi” do wsparcia aktywności obywatelskiej

Celem kampanii „Zależy mi” jest zachęcanie do wspierania poprzez Fundusz Obywatelski działań organizacji społecznych oraz aktywistek i aktywistów.

Nowa odsłona kampanii to kontynuacja działań, jakie Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca rozpoczął pod hasłem „Zależy mi” w ubiegłym roku, w okresie trwania kampanii 1,5%. Kontynuował je latem 2023 r. Przez 6 lat działalności fundusz dofinansował ponad 250 inicjatyw obywatelskich dla demokracji ze środków pozyskanych z odpisu 1,5% podatku oraz darowizn.

W aktualnie trwającą odsłonę kampanii ponownie zaangażowały się osoby sprawujące kiedyś funkcje w najważniejszych urzędach konstytucyjnych w kraju. Dziś zasiadają w Kapitule Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca:

 • prof. Ewa Łętowska,
 • prof. Adam Strzembosz,
 • dr Hanna Machińska.

W spotach pojawia się także Adam Zieliński „Łona”. To raper i prawnik, a ostatnio także laureat pierwszego w historii Paszportu Czytelników Tygodnika „Polityka”.

„Polska jest zbyt ważna, aby zostawiać ją tylko politykom. Wspieraj aktywistki i aktywistów, którzy troszczą się o wspólne sprawy i patrzą władzy na ręce, bo to od nas zależy, w jakiej Polsce będziemy żyć” – słyszymy w filmach kampanii.

Zobaczyć w nich można również aktywistów, osoby reprezentujące organizacje społeczne wspierane przez Fundusz Obywatelski, m.in.:

 • Zofię Lutkiewicz, prezeskę Fundacji Odpowiedzialna Polityka,
 • Marinę Hulię (Dzieci z Dworca Brześć),
 • Natalię Wrocławską (Stowarzyszenie BoMiasto).

– Zależało nam, by w ramach kampanii oddać głos aktywistom i organizacjom społecznym wspieranym przez Fundusz. Bo to przecież ich praca przekonuje codziennie naszych darczyńców do tego, że warto wspierać aktywność obywatelską. Przyglądamy się wyzwaniom, z jakimi obecnie mierzą się organizacje społeczne i aktywiści. Po święcie demokracji, które zawdzięczamy najwyższej w historii frekwencji wyborczej 15 X, praca Funduszu Obywatelskiego i wspieranych za jego pośrednictwem organizacji oraz aktywistów się nie kończy. Będziemy nadal patrzeć władzy na ręce i starać się, by rządzący brali pod uwagę głos obywateli i obywatelek – mówi Monika Zagórska, koordynatorka ds. komunikacji zewnętrznej w Funduszu Obywatelskim im. Henryka Wujca.

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest organizacją finansującą niezależne inicjatywy społeczne ze środków pozyskanych od obywateli i obywatelek

Tylko w 2023 r. fundusz dofinansował 60 niezależnych inicjatyw społecznych, w których uczestniczyło 40 tys. osób. W tym m.in. wsparł:

 • 9 kampanii profrekwencyjnych w wyborach parlamentarnych, które dotarły do ponad 4 mln osób,
 • realizację 90 przystanków projektu Tour de Konstytucja,
 • inicjatywy w obronie niezależnych mediów, uchodźcze czy na rzecz ochrony lasów.

Dzięki tym ostatnim lokalny aktywista uratował 2 tys. ha lasów przed wycinką w okolicy Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju.

Działania w ramach kampanii „Zależy mi” będą widoczne w telewizji, radiu, prasie i kanałach digitalowych. W ramach kampanii wykorzystany zostanie wachlarz formatów reklamowych. Zaplanowano także działania w Google Ads skupiające się głównie na searchu.

Za komunikację nowej odsłony kampanii we współpracy z Fundacją dla Polski, prowadzącą Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, odpowiada agencja Clos Brothers (koncepcja kreatywna & digital). Filmy zrealizował reżyser Filip Luft (Airy Movies).

 • 1
Kampania „Zależy mi” – Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca

Kampania „Zależy mi” – Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca

21 lutego 2024