Fundusz Obywatelski z kampanią 1,5%. Występują m.in. Adam Bodnar, Stanisław Soyka i Ewa Łętowska
  • 1
  • 1
20.02.2023

Fundusz Obywatelski z kampanią 1,5%. Występują m.in. Adam Bodnar, Stanisław Soyka i Ewa Łętowska

W spocie kampanii 1,5% Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca, zatytułowanym „Zależy mi”, wystąpili m.in. prof. Adam Bodnar, prof. Ewa Łętowska, dr Hanna Machińska i Stanisław Soyka. Treść przekazów kampanii nawiązuje do troski o kraj, społeczeństwo, o to, co dla Polek i Polaków jest ważne.

Wszyscy bohaterowie wypowiadają do kamery krótkie zdanie określające, na czym im zależy. W spocie obok znanych osobistości występują także zwykli obywatele i obywatelki. W tym przedstawiciele Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca. Film ilustruje muzycznie fragment utworu Stanisława Soyki „Zależy mi”.

– Kampanią chcieliśmy zmierzyć się z dość powszechną apatią, rezygnacją i ucieczką w sprawy wyłącznie prywatne. Tyle niegodnych rzeczy dzieje się w życiu publicznym w Polsce, że już nas to „nie rusza”. Zdarza się, że coraz częściej myślimy: „nie zależy mi”… I przestajemy być gotowi na choćby minimalny wysiłek dotyczący spraw, na których powinno nam zależeć.

Dlatego tak ważnym było, aby pokazać, że są ludzie, obywatelki i obywatele, którym wciąż zależy na rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, w którym to zaangażowani obywatele i obywatelki wyznaczają władzy granice i choćby kontrolują jej działania – mówi Jakub Wygnański, współzałożyciel Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Formuła kampanii jest otwarta według jednego założenia

A brzmi ono: każda z osób wypowiada zdanie zgodne ze swoimi przekonaniami. Prof. Adam Bodnar i prof. Ewa Łętowska – członek i członkini Kapituły Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca – powiedzieli o prawach człowieka i rzetelnie przeprowadzonych wyborach. Hanna Machińska, laureatka Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca – o szacunku i poczuciu bezpieczeństwa.

W filmie wystąpił także Stanisław Soyka, którego piosenka „Zależy mi” ilustruje muzycznie spot. Artysta zdecydował się powiedzieć, że zależy mu na tolerancji.

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest jedynym funduszem w Polsce, który przyznaje wsparcie osobom i organizacjom na działania obywatelskie ze środków zebranych wyłącznie od obywateli i obywatelek. W ciągu pięciu lat działalności grantodawczej przekazał ponad 2,5 mln zł na około 200 inicjatyw obywatelskich.

Pomysłodawcą kampanii i autorami koncepcji kreatywnej jest agencja Clos Brothers. Zdjęcia do spotu zrealizował Mateusz Wajda. Montażem filmu zajęła się Dorota Migas-Mazur. Spot będzie emitowany online i w telewizji. Podstawową wersją jest spot 30-sekundowy. Powstała też wersja przeznaczona do radia. Będzie ją można usłyszeć w stacjach Grupy Radiowej Agory. Zaplanowano także reklamę w wybranych tytułach prasowych i działania reklamowe w modelu programmatic.

  • 1
Znane osoby zachęcają do przekazania 1,5% podatku na Fundusz Obywatelski

Znane osoby zachęcają do przekazania 1,5% podatku na Fundusz Obywatelski

20 lutego 2023