15 najpopularniejszych słów młodzieżowych 2023 r. – raport Nadwyraz.com
  • 0
  • 2
20.02.2024

15 najpopularniejszych słów młodzieżowych 2023 r. – raport Nadwyraz.com

Nadwyraz.com to marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską. Z okazji przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego stworzyła ranking 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych 2023 r. Najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2023 okazał się akronim pov.

Zgromadzony materiał liczył w sumie 2 609 458 wzmianek. Za pomocą narzędzia SentiOne zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach faktycznie odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddano 55 jednostek o największej frekwencji.

Źródłami młodzieżowych słów w polskim internecie są przede wszystkim:

  • X/Twitter (aż 41,74% zgromadzonego materiału),
  • YouTube (33,83%),
  • TikTok (23,96%),
  • Instagram (1,29%).

W raporcie przeanalizowano tylko te kanały, z których rzeczywiście korzysta młodzież.

Najpopularniejsze słowa młodzieżowe 2023 r. w internecie

Najpopularniejsze słowa młodzieżowe 2023 r. (w internecie)

Najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2023 okazał się akronim pov, podobnie jak miało to miejsce w 2022. Związany jest on z życiowymi scenariuszami, które młodzi ludzie cenią w twórczości swoich ulubionych internetowych idoli.

Wyraz rel, zwycięzca konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 organizowanego przez PWN, wprowadza do młodzieżowego języka element empatii i głębszego zrozumienia relacji międzyludzkich.

Warto zwrócić uwagę na 10 najpopularniejszych neologizmów 2023 r., które pojawiły się w języku młodzieżowym i wskazały nowe trendy leksykalne

Lista ta, układająca się od najpopularniejszego wyrazu bambik przez sigma, bruh, delulu, bratku, rizz, kys, side-eye, drillowiec aż do zgerypała, prezentuje wschodzące gwiazdy słownictwa młodzieżowego. Odzwierciedlają one szeroką gamę nowych zjawisk kulturowych i emocjonalnych. Pokazują też, jak dynamicznie rozwija się młodzieżowa komunikacja.

Najpopularniejsze słowa młodzieżowe 2023 r. i neologizmy

Warto też zauważyć, że emotikony utworzone z liter, takie jak UwU, zyskują status samodzielnych leksemów z wyraźnie zdefiniowanymi znaczeniami. Świadczy to o ewolucji języka w erze cyfrowej.

Analizując najpopularniejsze młodzieżowe słowa minionego roku, nie da się nie zauważyć dominacji anglicyzmów. W roku 2021 w czołówce zestawienia znajdowało się wiele rodzimych wyrazów, w 2022 już zaledwie trzy – przegryw, jesieniara i wysryw. Natomiast w 2023 w najpopularniejszej piętnastce znalazł się tylko jeden wyraz – dymy.

Młodzieżowy język, pełen emocjonalnych wyrazów takich jak UwU, essa, rel, slay czy cringe, podkreśla bogaty wachlarz uczuć, które nastolatki starają się wyrazić za pomocą nowych słów. Każdy z tych terminów niesie z sobą określone emocje. Od szczęścia i radości, przez współczucie i zachwyt, aż po zażenowanie i poczucie niepowodzenia.

Raport powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym SentiOne, narzędziem do monitoringu internetu.

20 lutego 2024