YouTube udostępni swoje oryginalne treści za darmo, ale z reklamami
  • 0
  • 0
30.08.2019

YouTube udostępni swoje oryginalne treści za darmo, ale z reklamami

Serwis YouTube zmaga się z coraz większą konkurencją na rynku przesyłania strumieniowego. Usuwa więc płatną zaporę dla nowych programów własnej produkcji, aby zmaksymalizować liczbę odbiorców.

Ta decyzja umożliwia każdemu internaucie bezpłatne oglądanie oryginalnych treści YouTube na platformie streamingowej. Zyski dla serwisu będą pochodzić od partnerów reklamowych. W ostatnim roku wnieśli oni 15 mld dol.

Darmowy stanie się więc m.in. serial „Cobra Kai”, który okazał się sporym sukcesem YouTube. Jego pierwszy sezon dostępny był jedynie za paywallem. Teraz można go obejrzeć za darmo z reklamami. Drugi sezon, który wyjdzie we wrześniu, także będzie bezpłatny.

YouTube zamierzał zbudować społeczność subskrybentów, którzy gotowi będą zapłacić 12 dol. miesięcznie za dostęp do treści bez reklam. Już w 2018 r. pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy model subskrypcyjny jest właściwy dla tego serwisu. Przyciągnął on przecież miliony użytkowników darmowymi filmami z kotami, poradnikami dotyczącymi makijażu czy produkcjami influencerów.

Nadchodzące oryginalne programy serwisu będą więc dostępne do obejrzenia za darmo. Jednocześnie istniejąca biblioteka YouTube pozostanie za zaporą ze względu na umowy, które platforma zawarła już z producentami.

YouTube nie podaje liczby subskrybentów. Twierdzi jednak, że liczba ta wzrosła o 60% w okresie od marca 2018 r. do marca 2019 r.

YouTube Premium będzie nadal oferować dostęp do treści bez reklam, w tym także do YouTube Music.

Źródło: www.ft.com

30 sierpnia 2019