„Przestrzeń pełna dobra” Ikei: cztery dni, tysiące przedmiotów w nowych domach
  • 0
  • 6
18.07.2019

„Przestrzeń pełna dobra” Ikei: cztery dni, tysiące przedmiotów w nowych domach

„Zamiast gromadzić niepotrzebne rzeczy, oddajmy je innym” – ta idea przyświecała akcji Ikei w Krakowie. Dzięki jej nagłośnieniu w 4 dni wzięło w niej udział ponad 500 krakowian. Oddali kilka tysięcy nieużywanych już przedmiotów. Teraz marka podsumowuje wyniki swojej inicjatywy

„Przestrzeń pełna dobra” funkcjonowała w Krakowie między 16 a 19 maja 2019 r. Powstała dzięki współpracy z Forum Wydarzeń w tym mieście. Koncepcję i realizację akcji przygotowały dział marketingu Ikea Kraków oraz agencja PR Open Media.

Pomysł zrodził się z chęci zwrócenia uwagi na nadmierny konsumpcjonizm i bezrefleksyjne wyrzucanie lub gromadzenie rzeczy, których przestaliśmy używać. Dobra osobiste są łatwo dostępne i szybko tracą na wartości. My zaś z kolei jesteśmy coraz bardziej zabiegani i mamy coraz mniej czasu.

– Pomyśleliśmy, że ludzie chętnie oddaliby wiele niepotrzebnych rzeczy, ale potrzebują impulsu i miejsca, gdzie mogą je wszystkie zostawić i niczym się nie martwić. Przy okazji robiąc coś dobrego dla naszej planety – mówi Sabina Patryas, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Ikea Kraków.

Ważny był wybór łatwo dostępnej lokalizacji. Zostało nim zlokalizowane w centrum Krakowa Forum Wydarzeń, sąsiadujące z modną klubokawiarnią Forum Przestrzenie. Kolejnym ułatwieniem był brak skomplikowanego regulaminu. W odróżnieniu od innych tego typu inicjatyw „Przestrzeń pełna dobra” nie działała na zasadzie klasycznej wymiany.

Każdy mógł przynieść drobne przedmioty codziennego użytku po to, by ktoś inny mógł je zabrać. Każdy mógł wziąć to, czego potrzebuje, nie przynosząc niczego w zamian. Warunek był jeden – rzeczy musiały być w dobrym stanie i zmieścić się w zaaranżowanej przestrzeni. Wiązało się z tym pewne ryzyko. Trudno było przewidzieć, ile osób przyjdzie i czy przyniesione przedmioty znajdą nowych właścicieli w tak krótkim czasie. A może trafią w ręce „handlarzy”…

W akcję zaangażowali się pracownicy Ikei Kraków, którzy już pierwszego dnia przynieśli do zaaranżowanej przestrzeni przedmioty z własnych domów. Najczęściej oddawano zabawki, ubrania, książki, ale też drobny sprzęt RTV i AGD. Dużą popularnością cieszyły się stare kasety, filmy DVD, płyty winylowe.

– Znalazło się też kilka perełek. Wśród nich smartbandy, lampa do ciemni fotograficznej, obraz-grzejnik 2 w 1, urządzenie do gotowania jajek, a także zabytkowe instrumenty. Wszystkie, nawet najdziwniejsze przedmioty momentalnie znajdowały nowych właścicieli –
wspomina Sabina Patryas.

Ważne dla powodzenia akcji było również nawiązanie współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie. Już przed startem akcji zostało bowiem zapowiedziane, że przedmioty, które nie znajdą nowych właścicieli, zostaną rozdane podopiecznym MOPS. Również wszystkie meble tworzące „Przestrzeń pełną dobra” trafiły do podlegających MOPS instytucji:

  • Krakowskiej Fundacji Hamlet,
  • Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek Betlejem”,
  • Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej w Krakowie.

Informacja o inicjatywie została dobrze przyjęta przez media. Przełożyło się to na ponad 100 publikacji oraz mnóstwo pozytywnych komentarzy internautów.

 

  • 6

18 lipca 2019