„Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi” – SOS Wioski Dziecięce wspierają edukację dzieci w Zimbabwe
 • 1
 • 4
23.05.2023

„Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi” – SOS Wioski Dziecięce wspierają edukację dzieci w Zimbabwe

Celem kampanii realizowanej przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce jest umożliwienie dzieciom w Zimbabwe skorzystania z jednego z podstawowych praw – prawa do kształcenia się.

Kampanii towarzyszy wideo, którego bohaterką jest 9-letnia Grace. Dziewczynkę wychowywała mama, żyły w skrajnej biedzie. Mama Grace zmarła w wyniku zapalenia płuc, po zakażeniu koronawirusem. Dziewczynka została bez opieki osób dorosłych. W czasie, gdy jej rówieśnicy chodzili do szkoły, Grace szukała jedzenia na ulicy, by przeżyć.

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce odnalazła nowy dom i odzyskała nadzieję. Chodzi do szkoły i dzięki temu ma szansę na lepszą przyszłość.

Problemy materialne rodzin, zezwalanie na pracę dzieci, wczesne małżeństwa czy ubóstwo menstruacyjne – z tych powodów dzieci w Zimbabwe najczęściej nie chodzą do szkoły.

Miesięczny koszt nauki jednego dziecka w szkole to około 50 zł

Do tej kwoty należy dodać koszt m.in. przyborów szkolnych czy obowiązkowych mundurków. Dla wielu mieszkańców Zimbabwe jest to wysoka suma. Na obszarach wiejskich aż 75 proc. osób żyje poniżej progu ubóstwa. W związku z tym dzieci często zamiast do szkoły są posyłane do pracy. Ich głównym zadaniem nie jest kształcenie się, lecz wspieranie domowego budżetu.

– Oficjalne statystyki mówią, że 95 proc. dzieci chodzi do szkoły. Jednak to, co widzieliśmy, jadąc przez kraj, przeczy tym liczbom. W dzień powszedni, w godzinach szkolnych pełno dzieci stoi przy drogach. Sprzedają m.in. pestki baobabu, wodę, sznurówki lub zasypują piaskiem dziury w drodze – licząc na kilka centów zarobku – mówi dr Aleksandra Granada, dyrektorka krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Celem kampanii „Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi” jest zebranie środków finansowych, które pozwolą wysłać do szkoły 1000 dzieci z Zimbabwe. Roczny koszt nauki jednego dziecka to około 600 zł, czyli 50 zł miesięcznie.

W ramach kampanii powstał odcinek podcastu „Talk Życia” z Tomaszem Michniewiczem

To ambasador Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, podróżnik, reportażysta, organizator wypraw. W odcinku opowiedział o realiach życia i codzienności dzieci w Zimbabwe.

Wkrótce dostępny będzie także odcinek, którego gośćmi będą Aleksandra Granada oraz Piotr Łukawski ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Opowiedzą o projektach realizowanych w Zimbabwe.

Kampania ma także wymiar edukacyjny. Eksperci stowarzyszenia stworzyli dwa scenariusze 45-minutowych lekcji do pobrania przez nauczycieli, opracowane dla uczniów klas 4–8. Materiały dotyczą:

 • analfabetyzmu i jego konsekwencji w różnych sferach życia,
 • prawa do nauki jako jednego z podstawowych praw człowieka,
 • sposobów pomagania wykluczonym edukacyjnie rówieśnikom w Zimbabwe,
 • działalności Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w krajach afrykańskich,
 • zaplanowania i przeprowadzenia zbiórki na terenie szkoły,
 • przybliżenia uczniom zagadnienia zbiórek publicznych.

Bezpłatne scenariusze lekcji są gotowe do pobrania za pośrednictwem strony sosafryka.org.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce wspiera dzieci i rodziny w Zimbabwe od 2020 r.

 • 4
„Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi”

SOS Wioski Dziecięce wspierają edukację dzieci w Zimbabwe. „Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi”

„Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi”
„Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi”
„Chcę pójść do szkoły. Pomóż mi”

23 maja 2023

 • 0
 • 4
 • 0
 • 0
 • 0
23.05.2023

Ruszają zgłoszenia na wydarzenie CSR i ESG – od ludzi dla ludzi

Właśnie rozpoczęły się zapisy na wydarzenie CSR i ESG – od ludzi dla ludzi. To już druga edycja wydarzenia, którego organizatorem jest Fundacja Pro NGO. Już 13 września w Krakowie przedstawiciele różnych branż i sektorów ponownie spotkają się, aby podnosić ważne społecznie tematy, nawiązywać relacje, wymieniać się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami z zakresu CSR, ESG i zrównoważonego rozwoju.

22 maja 2023