Kierunek Reklamy: segmentacja to nie strategiaKierunek Reklamy: segmentacja to nie strategiaKierunek Reklamy: segmentacja to nie strategiaKierunek Reklamy: segmentacja to nie strategia
W formule STP S oznacza segmentację (fot. Kindel Media/Pexels)

Kierunek Reklamy: segmentacja to nie strategia

Kierunek Reklamy: segmentacja to nie strategia
Albert Stęclik

Albert Stęclik

-

założyciel, planning director, Kierunek Kreatywny

Albert Stęclik

Albert Stęclik

założyciel, planning director
Kierunek Kreatywny

Człowiek, który wierzy w reklamę i podejrzewa, że wie jak reklama działa. Założyciel i planning director w agencji reklamowej Kierunek Kreatywny. Wcześniej założyciel agencji Dziadek do orzechów, planner w Adam & Eve/DDB London i strateg w VML Poland. Czterokrotny zwycięzca konkursu Young Creatives. Wielokrotny laureat branżowych nagród kreatywnych i efektywnościowych, w tym Effie Europe, KTR, Effie Poland, Mixx Awards, Kreatura, Złote Spinacze czy YouTube Works. W czasie wolnym jeździ na rowerze. Rzadko pisze o sobie w trzeciej osobie, jednak kiedy to robi, jest to jego bio.

Formuła STP (segmentacja – targetowanie – pozycjonowanie) to teoria i podejście niemalże tak stare, jak sam marketing. Można by pomyśleć, że w 2024 roku teoria sprzed kilkudziesięciu lat nie ma prawa być użyteczna, bo przecież „wszystko się zmieniło”. A jednak!

Przyjrzyjmy się pierwszemu słowu formuły STP: segmentacja. Możemy ją zdefiniować jako podział nabywców tworzących dany rynek na względnie jednorodne grupy, które podchodzą do zakupu usługi w podobny sposób lub używają produktu w podobny sposób.
Po co segmentować odbiorców w marketingu? Jest co najmniej 5 powodów:

Nie stać nas na pokrycie komunikacją całego rynku.

Obecnie możesz przeczytać
1 artykuł dziennie

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do

4915 artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestracja