O lojalności konsumentów i rynku dzisiaj. Klienci odchodzą czy zostają?

Z ekspertami rynku: Markiem Grabowskim, dyrektorem zarządzania wartością klienta B2C, Orange Polska, Anną Tutak-Kordyl, dyrektor marketingu w MediaMarkt Saturn Polska, Ewą Ratajczyk, kierownik Działu Marketingu Sprzedaży w Lewiatan Holding oraz Kasprem A. Yearwoodem, director – data intelligence and customer insights, Empik – rozmawia Adam Nowak, loyalty marketing manager CEE, Electrolux.

O lojalności konsumentów i rynku dzisiaj. Klienci odchodzą czy zostają?

Jak inflacja wpływa na lojalność konsumentów?

Adam NowakAdam Nowak

Pytanie o lojalność konsumentów stale powraca w dyskusjach profesjonalistów zajmujących się tą tematyką. I zapewne trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, bo ta, jak zwykle, zależy od wielu czynników. Dlatego warto przeanalizować lojalność klientów przez największe wyzwania, z jakimi mierzymy się w naszej codziennej rzeczywistości. A są nimi:

  • inflacja;
  • wchodzące na rynek nowe pokolenia;
  • technologia oparta na sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości;
  • coraz mocniej zaciskający się gorset regulacji prawnych w zakresie ochrony konsumentów.

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6% w ujęciu rocznym. Przypomnijmy, że w szczytowym miesiącu, październiku, wskaźnik inflacyjny wyniósł 17,9%. Jednak ceny nie wszystkich produktów rosły równo. Na przykład ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu do listopada 2021 o 22,3%. Są to dość przerażające statystyki, które nie mogły pozostać bez wpływu na zachowania konsumentów. Polacy od zawsze byli przecież smart shopperami. Masowo korzystaliśmy z porównywarek cen oraz przeglądarek gazetek reklamowych.

Jak zatem inflacja wpływa na lojalność konsumentów?

Zachęcamy do lektury
tego interesującego wywiadu!

Zarejestruj się bezpłatnie, aby otrzymać dostęp do niego oraz

4915 innych artykułów, newslettera

oraz informacji handlowych m.in. o wydarzeniach branżowych, usługach czy produktach wspierających marketing.

Masz już konto? Zaloguj się

Rejestracja