Aplikacje wysyłają Facebookowi wrażliwe dane. Badanie Privacy International
  • 0
  • 2
12.09.2019

Aplikacje wysyłają Facebookowi wrażliwe dane. Badanie Privacy International

Badanie Privacy International sugeruje, że niektóre z aplikacji udostępniają Facebookowi dane wrażliwe. Wśród nich są m.in. informacje o tym, kiedy użytkownicy uprawiali seks i jakie metody antykoncepcji stosują.

Privacy International zbadała aplikacje do śledzenia cyklu menstruacyjnego, by sprawdzić, jakie dokładnie informacje są udostępniane serwisom społecznościowym. Aplikacje te posiadały szczegółowe dane na temat intymnych szczegółów życia użytkowniczek. Począwszy od tych ogólnych, dotyczących zdrowia, przez informacje o aktywności seksualnej i nastroju, po dane dotyczące tego, co użytkowniczka jadła, piła, a nawet jakich środków higienicznych używała.

W zamian za to aplikacje podają użytkowniczkom daty, w których są najbardziej płodne lub kiedy mają spodziewać się następnego okresu.

Udostępnianie informacji Facebookowi odbywa się za pomocą zestawu SDK (Social Development Software Kit). To narzędzia, które mogą być używane przez aplikacje. Pomagają im zarabiać pieniądze, docierając do reklamodawców, którzy z kolei dostarczają użytkownikom spersonalizowane reklamy.

Badanie PI pokazało, że najpopularniejsze aplikacje – Period Tracker, Period Track Flo i Clue Period Tracker – nie dzieliły się danymi z Facebookiem. Robiły to jednak inne, m.in. Maya Plackal Tech (5 mln pobrań z Google Play), MIA Mobapp Development Limited (1 mln) czy My Period TrackerLinchpin Health (ponad 1 mln).

Intymne szczegóły prywatnego życia milionów użytkowników na całym świecie były więc udostępniane Facebookowi i stronie trzeciej bez jednoznacznej, świadomej i wyraźnej zgody tych osób.

Na usunięcie SDK zdecydowała się tylko aplikacja Maya. Zmiany mają wejść w życie ze skutkiem natychmiastowym. Jej przedstawiciele zapewniają, że SDK będzie wykorzystywane nadal jedynie w przypadku użytkowników, którzy wyrażą na to zgodę.

Jak zapewnia firma, wszystkie dane, do których ma dostęp Maya, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania produktu. Prognozowanie informacji dotyczących cykli menstruacyjnych jest złożone i zależy od tysięcy zmiennych – argumentuje.

Aplikacja Linchpin Health nie odpowiedziała na zapytanie Privacy International. Z kolei MIA nie wyraziła zgody na publikację swojego stanowiska.

W rozmowie z BBC przedstawiciele Facebooka tłumaczą, że warunki korzystania z serwisu zabraniają wysyłania mu poufnych informacji na temat zdrowia.

Ponadto, kierując reklamy na podstawie zainteresowań, nie wykorzystujemy informacji uzyskanych z aktywności internautów w innych aplikacjach lub witrynach – tłumaczy Facebook.

Źródło: www.bbc.com

  • 2

Cel: zajść w ciążę

S.

1 miesiąc temu

Sprytnie podeszli dziewczęta.

Andersen

4 tygodnie temu

Problem nie polega jednak na tym, że aplikacje sobie wysyłają takie dane.
Problemem jest fakt, że ludziom, użytkownikom, nie robi to różnicy - są gotowi oddać prywatność całkowicie, za darmowy kawałek kodu w telefonie.

12 września 2019

  • 1
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2
12.09.2019

„Nie pozwól, aby narodziły się w nim demony”. Ruszyła kampania Komitetu Ochrony Praw Dziecka

Policyjne statystyki informują, że w 2018 r. blisko 250 tys. osób w Polsce było dotkniętych lub zagrożonych przemocą domową. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nie każda przemoc pozostawia obrażenia widoczne na ciele. Komitet Ochrony Praw Dziecka wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej rozpoczynają kampanię mającą na celu profilaktykę i edukację w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.